Via nie będzie produkować układów dla Intela oraz AMD

Jeden z najlepszych producentów chipsetów - firma VIA Technologies poinformowała, że zamierza skupić się na rynku procesorów x86 oraz rynku zintegrowanych płyt głównych. Nie widzi natomiast sensu w produkcji układów dla firm trzecich, jak Intel czy AMD (Advanced Micro Devices).

Richard Brown - wiceprezes korporacji z Tajwanu wyjaśnia, że "jednym z wielu powodów, dla których firma zamierza skupić się na produkcji procesorów x86 jest fakt, iż wierzymy, że rynek układów dla firm trzecich niedługo zniknie i chcemy mieć sposobność oferowania kompletnej platformy". Dodaje także, iż Intel produkuje większość chipsetów dla swoich produktów oraz, że po przejęciu ATI AMD zmierza w tym samym kierunku.

Podobne działania może podjąć także SiS. W konsekwencji oznaczać może to nie mniej, nie więcej, że użytkownicy w przyszłości nie będą mieli wyboru podczas zakupu komputera, jakie komponenty ma posiadać jednostka centralna. Pozostanie jedynie wybór gotowej platformy.

Warto dodać, że VIA mimo, iż chce wycofać się z rynku chipsetów dla firm trzecich zamierza rozpocząć współpracę z NVidią. Szczegóły przedsięwzięcia poznamy zapewne wkrótce.