Via wprowadza na rynek Cyrixa III

Tajwańska firma Via Technologies ostro wkroczyła na rynek światowy procesorów, prezentując nowy chip - Cyrix III, znany do niedawna pod kodową nazwą Joshua.

Zaprezentowany wczoraj przez tajwańską firmę Via Technologies nowy chip Cyrix III (poprzednia nazwa kodowa Joshua) jest taktowany zegarami 400 i 433 MHz. Układ przeznaczony na rynek tanich komputerów PC stacjonarnych ma stanowić konkurencję dla procesorów Celeron Intela i rodziny K6 firmy AMD. Jeśli chodzi o częstotliwość pracy zegara, Cyrix III jest wolniejszy od najszybszego Celerona, a także ustępuje najnowszej wersji procesora K6-2 firmy AMD, pracującego z szybkością 550 MHz. Szybkość zegara to jednak tylko jeden z wyznaczników ogólnej wydajności procesora i przedstawiciele Via twierdzą, że - biorąc pod uwagę inne jego cechy - Cyrix III to najlepszy produkt tego typu na rynku tanich komputerów.

Cyrix III pracuje na szynie 133 MHz (podczas gdy Celerony wykorzystują magistralę 66 MHz), zawiera 256 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu oraz korzysta z technologii 3DNow firmy AMD wspierającej obsługę multimediów. W przeciwieństwie do chipów AMD, Cyrix III wykorzystuje Socket 370, co oznacza, że może być bez kłopotów montowany w tych samych płytach głównych co procesory Intela. Cyrix III ma pojawić się na rynku w kwietniu tego roku. Wkrótce potem Via planuje produkcję rozszerzonej wersji tego układu, o kodowej nazwie Samuel, który ma być wykorzystywany zarówno w notebookach, jak i w komputerach stacjonarnych.