VicoVation Vico Marcus 4 vs. DOD LS460W – pojedynek wideorejestratorów

Jeszcze do niedawna wideorejestratory samochodowe marki DOD uznawaliśmy za wzorcowe. Firma zyskała jednak godnego konkurenta – VicoVation oferuje szeroką gamę kamer bardzo dobrej jakości. Urządzenia obu producentów zestawiliśmy w naszym pojedynku.


Niedawno na łamach PC Worlda opublikowaliśmy nowy ranking wideorejestratorów samochodowych. Już po zamknięciu testu do redakcji trafiły dwa kolejne egzemplarze wideorejestratorów – marki VicoVation (Vico Marcus 4) i DOD (LS460W). Model DOD LS460W należy do najbardziej zaawansowanych konstrukcji. Jeszcze do niedawna nie miał on praktycznie żadnej konkurencji, ale to się zmienia. MIO zaprezentował nowy wideorejestrator MiVue 588 Touch, który, podobnie jak LS460W wykorzystuje przetwornik Sony Exmoor. Jednak to właśnie Marcusa 4 uznajemy za głównego rywala DOD-a: rejestruje filmy z wyższą rozdzielczością, ma dobry obiektyw i, co najważniejsze, jest tańszy. Dlatego też postanowiliśmy zestawić je ze sobą w bezpośrednim starciu.

Runda 1. Obudowa i uchwyt

DOD LS460W ma charakterystyczny podłużny kształt z obiektywem umieszczonym po środku obudowy i 2,7-calowym ekranem. Po obu stronach ekranu są przyciski do nawigowania po interfejsie programowym urządzenia oraz dwa dodatkowe: do zabezpieczania nagrań i wyłączania mikrofonu.

VicoVation Vico Marcus 4 vs. DOD LS460W – pojedynek wideorejestratorów

Marcus 4 ma obudowę o wymiarach 72 x 53 x 33 mm, z 2-calowym ekranem, pod którym umieszczono pięć przycisków. Przycisk do zabezpieczania nagrań oznaczony jest pomarańczowym kolorem, pozostałe są czarne.

Uchwyty przymocowujące wideorejestratory do szyby, jak i konstrukcja zaczepów, są takie same w obu urządzeniach. Kulkowy przegub uchwytu pozwala na dokładne dopasowanie położenia kamery, a duża przyssawka dobrze trzyma go nawet na wyboistych drogach. Oba wideorejestratory wyposażone są w czytnik kart pamięci i mają wyjścia HDMI oraz standardowe gniazda mini USB do łączenia z komputerem i ładowania akumulatorów.

Przyciski w LS460W są rozmieszczone szeroko, a w Marcusie 4 – tuż obok siebie. To sprawia, że łatwo o omyłkowe wciśnięcie klawisza. To jednak niewielka wada zważywszy na to, że wideorejestrator powinien działać automatycznie. W Marcusie 4 najważniejszy przycisk do blokowania zapisu nagrań znajduje się przy samej krawędzi obudowy i nie ma problemów z jego obsługą.

Wynik Rundy: Remis.

Obie konstrukcje charakteryzuje staranne wykonanie, zarówno w zakresie samej obudowy, jak i uchwytu. Zaletą DOD-a jest obecność dodatkowego uchwytu do mocowania urządzenia do płaskich powierzchni, ale Marcus 4 ma lepiej rozmieszczone gniazda.