Vid.ly: pierwszy uniwersalny serwis wideo

Encoding.com wystartowało z nowym serwisem Vid.ly, który jak podają jest pierwszym uniwersalnym serwis wideo. Filmy tam umieszczane są dostępne na różnych urządzeniach przenośnych, konsolach i we wszystkich popularnych przeglądarkach w ich formatach wideo HTML5.

Vid.ly rozpoczęło wczoraj prywatne beta testy. Każdy może napisać do twórców strony i poprosić o kod dostępu. Celem serwisu jest udostępnianie filmów na wszystkich platformach, które obsługują różne formaty audio i wideo.

Serwis nie tylko sprawia, że filmy są kompatybilne z urządzeniami obsługującymi odmienne typy plików, ale pozwala także na ich wyświetlanie w różnych formatach audio i wideo stosowanych w technologii HTML5 przez różne przeglądarki internetowe.

Vid.ly zapewnia, że film umieszczony w sieci może być oglądany na wszystkich urządzeniach i przeglądarkach - powiedział Jeff Malkin, prezes Encoding.com. Ten skomplikowany problem został rozwiązany w wyjątkowo prosty sposób.

Podczas wgrywania filmu do serwisu jest on konwertowany do różnych formatów. Użytkownik otrzymuje link do filmu, który może przesłać na dowolne urządzenie, a także linki pozwalające na umieszczenie filmu na stronie w technologii HTML5 lub Flash.

Serwis Vid.ly wykrywa na jakiej platformie ma zostać odtworzony film. Do każdego urządzenia mobilnego, konsoli i przeglądarki, w których ma być oglądany dobiera odpowiedni format, a także dostępną dla danego urządzenia jakość.