VideoSpin - edycja wideo w weekend

Firma Pinnacle, znana przede wszystkim z przeznaczonego na rynek konsumencki wideoedytora Pinnacle Studio, udostępniła niedawno bezpłatną aplikację - prosty edytor do budowania prezentacji złożonych z fotografii i wideo. Choć ograniczony funkcjonalnie w porównaniu z programami komercyjnymi, VideoSpin jest zupełnie wystarczający do zastosowań amatorskich. Instalacja programu wymaga szybkiego łącza internetowego - po pobraniu niewielkiego pliku instalacyjnego, resztę elementów pobieramy bezpośrednio z serwera Pinnacle'a, łącznie ponad 170 MB. Trwa to bardzo długo. Co jednak ważne dla polskiego użytkownika, program ma polski interfejs.

Pinnacle najwyraźniej zamierza powalczyć o pozycję swojej marki. Za pomocą bezpłatnego wideoedytora VideoSpin chce zwrócić uwagę na swoje komercyjne produkty, które w ostatnim czasie natknęły się na bardzo mocną konkurencję.

VideoSpin przypomina nieco Pinnacle Studio, szczególnie pod względem edycji tytułów. Ogólny schemat działania programu jest dość prosty. Budujemy projekt złożony z fotografii i wideo, które wstawiamy na ścieżkę filmową. Między poszczególne klipy wprowadzamy efekty przejść, dodajemy tytuły i napisy, efekty dźwiękowe i tło muzyczne. Poszczególne elementy prezentacji są układane na odpowiadających im ścieżkach: wideo i fotografii, tekstu, efektów dźwiękowych i tła. Po skomponowaniu i sprawdzeniu całości na poglądzie, generujemy ostateczny plik wideo w jednym z dostępnych formatów. Standardowo dostępne są kodeki do formatów AVI, MPEG-1, Real Media i Windows Media, natomiast możliwe jest dokupienie kodeków do MPEG-2, MPEG-4, DivX, iPod i Sony PSP.

Narzuca się naturalne porównanie z systemowym Windows Movie Makerem, który jest chyba najpopularniejszym edytorem wideo na rynku. Program firmy Pinnacle jest mniej elastyczny niż edytor Microsoftu (nie ma np. oddzielnego widoku slajdów, a jedynie widok taśmy). Jednak jego niezaprzeczalną zaletą jest obsługa szerszej palety formatów i znacznie bardziej rozbudowany edytor napisów, w którym mamy dużą swobodę działania. WMM oferuje na tym etapie jednie sztywne szablony. Całość robi niewątpliwie dobre wrażenie, aczkolwiek raczej nie wyeliminuje z codziennej praktyki programu Microsoftu. Może się jednak przydać, gdy będzie nam zależeć na porządnie wyglądających tytułach i napisach. Bez wątpienia warto ten program wypróbować - jego prostota i intuicyjna obsługa może spodobać się wielu miłośnikom domowych multimediów.

Wprowadzanie filmów i fotografii

Na etapie Edycja możesz wprowadzić (przeciągając pliki na ścieżkę) zarówno filmy (ikona kamery filmowej), jak i fotografie (ikona aparatu fotograficznego) - także z podłączonej do komputera kamery wideo. Klip w razie potrzeby zmodyfikujesz, wybierając za pomocą myszy zbędne fragmenty; usuniesz je, korzystając z narzędzi dostępnych nad ścieżką. Jeśli chcesz przedłużyć czas wyświetlania fotografii, zaznacz slajd i przesuń jego brzeg w prawo. Na podglądzie, w górnym prawym rogu interfejsu, możesz zobaczyć aktualny stan tworzonego filmu - wystarczy kliknąć ikonę odtwarzania. Dostępne są opcje dwukrotnego przyspieszenia odtwarzania i regulacja głośności.

Taśmę filmową możesz zwężać lub rozszerzać za pomocą myszy, gdy jej kursor na markerami czasu przybierze postać zegarka.

Taśmę filmową możesz zwężać lub rozszerzać za pomocą myszy, gdy jej kursor na markerami czasu przybierze postać zegarka.


Zobacz również