VideoSpin - edycja wideo w weekend

Firma Pinnacle, znana przede wszystkim z przeznaczonego na rynek konsumencki wideoedytora Pinnacle Studio, udostępniła niedawno bezpłatną aplikację - prosty edytor do budowania prezentacji złożonych z fotografii i wideo. Choć ograniczony funkcjonalnie w porównaniu z programami komercyjnymi, VideoSpin jest zupełnie wystarczający do zastosowań amatorskich. Instalacja programu wymaga szybkiego łącza internetowego - po pobraniu niewielkiego pliku instalacyjnego, resztę elementów pobieramy bezpośrednio z serwera Pinnacle'a, łącznie ponad 170 MB. Trwa to bardzo długo. Co jednak ważne dla polskiego użytkownika, program ma polski interfejs.

Pinnacle najwyraźniej zamierza powalczyć o pozycję swojej marki. Za pomocą bezpłatnego wideoedytora VideoSpin chce zwrócić uwagę na swoje komercyjne produkty, które w ostatnim czasie natknęły się na bardzo mocną konkurencję.

VideoSpin przypomina nieco Pinnacle Studio, szczególnie pod względem edycji tytułów. Ogólny schemat działania programu jest dość prosty. Budujemy projekt złożony z fotografii i wideo, które wstawiamy na ścieżkę filmową. Między poszczególne klipy wprowadzamy efekty przejść, dodajemy tytuły i napisy, efekty dźwiękowe i tło muzyczne. Poszczególne elementy prezentacji są układane na odpowiadających im ścieżkach: wideo i fotografii, tekstu, efektów dźwiękowych i tła. Po skomponowaniu i sprawdzeniu całości na poglądzie, generujemy ostateczny plik wideo w jednym z dostępnych formatów. Standardowo dostępne są kodeki do formatów AVI, MPEG-1, Real Media i Windows Media, natomiast możliwe jest dokupienie kodeków do MPEG-2, MPEG-4, DivX, iPod i Sony PSP.

Narzuca się naturalne porównanie z systemowym Windows Movie Makerem, który jest chyba najpopularniejszym edytorem wideo na rynku. Program firmy Pinnacle jest mniej elastyczny niż edytor Microsoftu (nie ma np. oddzielnego widoku slajdów, a jedynie widok taśmy). Jednak jego niezaprzeczalną zaletą jest obsługa szerszej palety formatów i znacznie bardziej rozbudowany edytor napisów, w którym mamy dużą swobodę działania. WMM oferuje na tym etapie jednie sztywne szablony. Całość robi niewątpliwie dobre wrażenie, aczkolwiek raczej nie wyeliminuje z codziennej praktyki programu Microsoftu. Może się jednak przydać, gdy będzie nam zależeć na porządnie wyglądających tytułach i napisach. Bez wątpienia warto ten program wypróbować - jego prostota i intuicyjna obsługa może spodobać się wielu miłośnikom domowych multimediów.

Wprowadzanie filmów i fotografii

Na etapie Edycja możesz wprowadzić (przeciągając pliki na ścieżkę) zarówno filmy (ikona kamery filmowej), jak i fotografie (ikona aparatu fotograficznego) - także z podłączonej do komputera kamery wideo. Klip w razie potrzeby zmodyfikujesz, wybierając za pomocą myszy zbędne fragmenty; usuniesz je, korzystając z narzędzi dostępnych nad ścieżką. Jeśli chcesz przedłużyć czas wyświetlania fotografii, zaznacz slajd i przesuń jego brzeg w prawo. Na podglądzie, w górnym prawym rogu interfejsu, możesz zobaczyć aktualny stan tworzonego filmu - wystarczy kliknąć ikonę odtwarzania. Dostępne są opcje dwukrotnego przyspieszenia odtwarzania i regulacja głośności.

VideoSpin - edycja wideo w weekend

Taśmę filmową możesz zwężać lub rozszerzać za pomocą myszy, gdy jej kursor na markerami czasu przybierze postać zegarka.