Videostrada TP?

Telekomunikacja Polska intensywnie pracuje nad własną telewizją. W ramach umowy z Grupą TVN oferta programowa poszerzyła się o kanały TVN, TVN7, TVN Gra. Tworzona przez TP telewizja przez ADSL wzbudza duże zainteresowanie. Według nieoficjalnych informacji, usługa będzie się nazywała Videostrada i ruszy już we wrześniu tego roku. W tym samym okresie ma wystartować cyfrowa platforma TVN.

Oferta programowa dostępna dla użytkowników telewizji przez ADSL została wzbogacona o kanały: TVN, TVN 7 oraz TVN Gra. Za pośrednictwem Cyfry +, z którą TP wcześniej zawarła umowę, dostępne będą dodatkowo kanały Grupy TVN: TVN 24, TVN Turbo, TVN Style i TVN Meteo.

Korzystanie z nowej usługi będzie umożliwiać multimedialne urządzenie Livebox TP i podłączony do niego dekoder (posiadający wyjście telewizyjne). Komercyjne wdrożenie planowane jest w drugim kwartale 2006 roku. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie usługi wideo na żądanie, czyli wirtualnej wypożyczalni filmów.

LiveboxTP to usługa multimedialna typu triple play: szerokopasmowy dostęp do internetu, telefonia oraz telewizja przez ADSL w oparciu o jedną linię telefoniczną.

Jak wynika z raportu opublikowanego kilka dni temu przez Centrum im. Adama Smitha, tego typu usługi w Polsce należą do najdroższych w Europie.

Z zestawu Livebox TP korzysta obecnie około 18 tysięcy użytkowników. To mało, jeśli weźmie się pod uwagę, że dwie istniejące na polskim rynku telewizyjne platformy cyfrowe, czyli Cyfra+ i Polsat Cyfrowy mają około 1,5 mln abonentów. Warto zaznaczyć, że każdy użytkownik usługi Neostrada TP, a jest ich prawie 1,4 mln, może dokonać wymiany na urządzenie Livebox.

Telewizja IPTV (czyli wykorzystująca do nadawania sieć internet) zyskuje jednak coraz większą popularność. SatKurier, powołując się na prognozy Gartner Group podaje, że do końca tego roku z usług IPTV będzie korzystać w Europie około 3,3 mln osób. Do końca 2010 roku ich liczba wzrośnie do 16,7 mln. W Niemczech do końca tego roku około 47 tys. abonentów będzie korzystać z IPTV.

Jak podaje portal Telefon.GSM.pl, powołując się na nieoficjalne informacje, usługa ma ruszyć już we wrześniu tego roku pod nazwą Videostrada.

Więcej na temat nowej telewizji można także znaleźć na forum internetowym Videostrada.net.

Próbowaliśmy uzyskać bliższe informacje na temat terminu wprowadzenia usługi oraz jego nazwy. Przedstawiciele TP konsekwentnie odmawiają komentarzy w tej sprawie.

Platforma telewizyjna Telekomunikacji Polskiej jest obecnie testowana w Warszawie przez grupę 200 użytkowników. Prawdopodobnie od któregoś z nich pochodzą nieoficjalne informacje na temat usługi.

Pozostaje pytanie, czy to przypadek, że platforma cyfrowa ITI oraz telewizja TPSA mają wystartować na jesieni tego roku oraz, że TPSA podpisała umowę z grupą TVN. Pani Anna Czerniejewska z Grupy ITI (właściciela TVN) odmówiła komentarzy w tej sprawie.

Platforma cyfrowa ITI na jesieni

Internet w Polsce nadal drogi.