Videostrada - megahit czy niewypał wszech czasów

Kilka miesięcy temu Telekomunikacja Polska wprowadziła do swojej oferty platformę multimedialną Livebox. Towarzyszyły temu szumne zapowiedzi telewizji na życzenie, wypożyczalni gier online i innych rarytasów. Niestety - przez długi czas abonenci neostrady z Liveboksem zadowolić się musieli li tylko dostępem do Internetu, a wszystkie atrakcje wciąż mają status "już wkrótce". Sytuacja ma się zmienić w najbliższych tygodniach - na koniec czerwca Telekomunikacja zapowiedziała oficjalną prezentację usługi Videostrada. Co ciekawe, przedstawiciele Telekomunikacji, mimo wielkich oczekiwań rynku, nabrali wody w usta. Wiadomo tylko, że w Warszawie zakończono testy prowadzone przez 200 użytkowników. Informacje od nich krążą w Sieci, pojawiają się przeróżne spekulacje a "Tepsa" ciągle milczy, dziennikarzy zbywając mało mówiącymi prezentacjami. Dzisiaj spróbujemy się przyjrzeć temu, czym może, a czy na pewno nie będzie Videostrada.

Videostrada - megahit czy niewypał wszech czasów
Z internetowej sondy przeprowadzonej w serwisie PC World Online wynika, iż znakomita część użytkowników (bądź co bądź nieźle zaznajomionych z rynkiem IT) nie ma pojęcia czym może być Videostrada. Liczna jest również grupa, uważająca, iż usługa skończy się całkowitą klapą. W efekcie około 80% użytkowników nie wie czym jest usługa albo ma o niej już przed premierą negatywne zdanie. Z jednej strony jest to dziwne - z drugiej trzeba zwrócić uwagę, że działalność informacyjna naszego narodowego operatora jest co najmniej kontrowersyjna. Rzecznik Telekomunikacji Polskiej, Jacek Kalinowski, odesłał nas do biura prasowego. W odpowiedzi na e-mail z pytaniami dotyczącymi usługi, przedstawiciele biura przesłali nam krążącą od pewnego czasu w Internecie prezentację techniczną wykonaną w PowerPoint, pytania o ceny, obszar działania czy konkretne usługi pozostawiając kompletnie bez odpowiedzi. Żeby było śmieszniej, wydaje się ona być roboczą wersją prezentacji pokazanej dziennikarzom na jednej z konferencji prasowych. Znajdziemy w niej na przykład pola "kliknij aby dodać tekst". Slajdy pełne są rzeczy w zasadzie oczywistych dla kogoś, kto choć raz słyszał nazwę TVoDSL (TV over DSL), a nowych informacji w zasadzie brak. Już druga zresztą plansza uświadamia nam, iż nie dowiemy się niczego nowego. Widzimy na niej jasną wskazówkę - nie tego, co znajdziemy w prezentacji, ale tego, czego w niej nie będzie (sic!).

Videostrada - megahit czy niewypał wszech czasów

Wyniki sondy - dominuje odpowiedż "Co to jest ta Videostrada"

Na ostatniej planszy widnieje nazwisko prowadzącego - jest nim Francois Arnaud Remael - Dyrektor Departamentu Wsparcia Sprzedaży i Monitoringu Efektywności. Na wspomnianej konferencji mówił on: "Podtrzymujemy nasze plany wprowadzenia na rynek usługi telewizji przez ADSL, czyli jeszcze w II kwartale bieżącego roku". Nowa usługa będzie nazywała się Videostrada. Niestety, większej liczby szczegółów brak. Jedyne, co wiadomo, to że usługa i jej komercyjne szczegóły zostaną zaprezentowane jeszcze w czerwcu, a jej oficjalny debiut rynkowy przewidziany jest na okres powakacyjny (prawdopodobnie wrzesień).

Videostrada - megahit czy niewypał wszech czasów

Drugi slajd prezentacji TP

Dziwna była też procedura testowania usługi. Punkty usługowe Telekomunikacji Polskie w Warszawie, tzw. Telepunkty, według naszych informacji otrzymały po 5 dekoderów Videostrady oferując je klientom zamawiającym inne usługi TP. W efekcie, półpubliczne testy objęły 200 użytkowników - informacje od nich przeciekały do Sieci, a TP nadal milczała (aż do początku czerwca i słynnej prezentacji). Zobaczmy, co wiadomo o tajemniczej telewizji od Telekomunikacji.