Vimeo dla Androida - wideo w internecie to nie tylko YouTube

Wiele osób może uważać, że wideo w Internecie zdominował serwis Google, czyli YouTube. I chociaż jest on najbardziej medialny, to nie każdy materiał na nim ląduje. Sporo dobrej jakości treści znajdziemy także na Vimeo, który doczekał się w końcu swojej mobilnej aplikacji na Androida.


Aplikacja Vimeo pozwala na oglądanie i komentowanie filmów

Aplikacja Vimeo pozwala na oglądanie i komentowanie filmów

Vimeo dotarło także na Androida

Do tej pory Vimeo było dostępne jedynie na system iOS od Apple, ale od dziś mobilnym dostępem za pomocą aplikacji do tego serwisu z filmami mogą się cieszyć także posiadacze urządzeń działających pod kontrolą Androida. Za pomocą programu możemy dokonać praktycznie wszystkich działań, które możliwe są z poziomu strony www serwisu. Oprócz dodawania, wyszukiwania i oglądania materiałów wideo można je polubić, udostępnić oraz komentować. Aplikacja integruje się z systemową opcją udostępniania treści, więc filmy możemy w prosty sposób zamieścić w naszych sieciach społecznościowych oraz wysłać linki do nich poprzez email i komunikator.

Twój profil w aplikacji Vimeo

Z Vimeo, tak jak i zintegrowanej z Androidem aplikacji YouTube, można korzystać nawet bez logowania, ale podanie danych swojego konta znacznie zwiększa możliwości. Możemy dzięki temu udostępniać materiały filmowe, pisać komentarzy i przeglądać swoją listę “Watch Later" (klipy zapisane do obejrzenia później). Za pomocą aplikacji można wyświetlać także swój profil, ale niestety nie została przewidziana możliwość wyświetlania profilu innego użytkownika. Opcja edycji filmów jak na razie nie znalazła miejsca w aplikacji na Androida, ale możliwe że pojawi się przy kolejnej aktualizacji aplikacji. Wersja dla smartfonów oprócz samego oglądania materiału działa jedynie w układzie pionowym.

Uwaga: Vimeo nie zadziała na telefonach z rozdzielczością ekranu 940 na 560 pikseli, jak Motorola Atrix (wkrótce recenzja), Motorola RAZR oraz HTC Sensation lub Sensation XE.

Dostępność i wersje aplikacji

Aplikację znajdziecie oczywiście w sklepie Android Market. Jest darmowa i posiada wersję dostosowaną specjalnie do smartfonów oraz do dziesięcio calowych tabletów działających na systemie Android 3.0 Honeycomb. W wersji tabletowej został zmieniony układ aplikacji, aby lepiej wykorzystać dostępne miejsce na ekranie.