Virgin Mobile - czy ma szanse na Polskim rynku?

Virgin Mobile Ltd jest pierwszym na świecie wirtualnym operatorem telefonii komórkowej. Do niedawna świadczył usługi w Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Republice Południowej Afryki, Chile, Indiach, Stanach Zjednoczonych i Francji. Ostatnio także w Polsce. Zacznijmy jednak od początku.


Spółka Virgin Mobile została założona w 1999 roku przez Richarda Charlesa Nicholasa Bransona (urodzonego 18 lipca 1950 roku w Sharnley Green w hrabstwie Surrey). Posiada on bogatą przeszłość. Mimo, że jego ojciec i dziadek byli wykształcenia prawniczego, on poszedł w zupełnie innym kierunku. Był kiepskim uczniem z dysleksją. Został 18 razy wyrzucany różnych szkół. Posiadał jednak niezwykłą zdolność zjednywania sobie ludzi (czyżby był w tym, tak dobry jak Steve Jobs?).

Swoją karierę rozpoczął od kiepskich pomysłów na biznes m.in. sprzedaż świątecznych drzewek albo papużek falistych. Trafionym pomysłem okazała się dla niego branża muzyczna. W kościelnej krypcie tworzył magazyn "Student", w którym promował popularne nagrania oraz umieszczał wywiady z takimi gwiazdami jak John Lennon czy Mick Jagger. Prowadził także sklep muzyczny, który początkowo zajmował się jedynie sprzedażą wysyłkową. Obecnie Virgin Group to ponad 400 spółek. Ciekawsze to m.in. operator komórkowy, wytwórnia płytowa Virgin, linie lotnicze, wódka Virgin czy Virgin Cola, Virgin Fuels i Virgin Comics.

Sam Branson ma bardzo wiele zainteresowań, a także rekordów na swoim koncie. Przepłynął amfibią w najkrótszym czasie kanał La Manche. Ze Steve’em Fossetem zaliczył lot balonem dookoła świata, a także przepłynął jachtem razem ze swoimi dziećmi przez Atlantyk. Jak wielu zaczynał od zera, mimo początkowych niepowodzeń udało mu się osiągnąć zamierzony cel, ale nie osiadł na laurach i ciągle powiększa swój majątek. Obecnie przekracza on kwotę 4 miliardów dolarów. Warto też zaznaczyć, że prowadzi on fundację charytatywną.

Założyciel Virgin Mobile

Założyciel Virgin Mobile

Polityka spółki i wejście na Polski rynek

Polityka Bransona w przypadku spółki Virgin Mobile jest dość prosta. Jako operator wirtualny korzysta z nadajników innych operatorów. W Stanach Zjednoczonych korzysta ze sprzętu Sprint CDMA, w Wielkiej Brytanii T-Mobile, w Kanadzie Bell Mobility, we Francji Orange, w Australii Optus, w RPA Cell C, natomiast w Polsce - Play i Orange. W naszym kraju tak jak we wszystkich innych świadczy usługi prepaid - najpierw musimy doładować konto, a dopiero później możemy korzystać. Jedynym wyjątkiem pod tym względem są Wielka Brytania, USA, RPA, i Australia.

W tych krajach operator świadczy również usługi abonamentowe. Branson 16 sierpnia 2012 roku rozpoczął 3 letni plan dla Polskiego rynku. Pierwszym jest budowanie dystrybucji, zdobywanie klientów i sprawdzenie na ile jest to dobry pomysł. Założenia są takie, że po 3 latach Virgin Mobile ma mieć w Polsce milion klientów. Czy ten plan się powiedzie, dowiemy się dopiero za 3 lata. Jeśli będą walczyć z konkurencją dając klientom odpowiednio atrakcyjną ofertę to myślę, że mają szanse na zdobycie kilku procent rynku. Trzy lata to dość krótki okres na przejęcie dużej liczby klientów.

Już na pierwszy rzut oka widać, że cennik Virgin Mobile wygląda lepiej niż konkurencji. Dla potrzeb artykułu będę spółkę tę porównywał jedynie do Play i T-Mobile. Przykładowo: minuta rozmowy kosztuje 19 groszy, gdzie w Play do innych sieci kwota ta wynosi 29 groszy, a w T-Mobile 59/57 groszy. SMS w Virgin Mobile to wydake rzędu 12 groszy, 9 w Play i 18 w T-Mobile.

Jak widać, jeśli chodzi o połączenia to Virgin wypada dobrze, z krótkimi wiadomościami tekstowymi jest już gorzej. Przy każdym doładowaniu dostajemy 50% bonusu i nawet przy najniższym możliwym (za 5 zł) otrzymujemy rok ważności konta. Mamy też do dyspozycji pakiety internetowe. Najtańszy za 5 zł - 25MB, aż do najdroższego 1GB za 29 zł. Pakiety są ważne miesiąc, a ich aktywacja polega jedynie na wpisaniu kodu i zatwierdzeniu go.

Jeśli zaś chodzi o inne pakiety lub usługi dodatkowe to możemy sobie o nich jedynie pomarzyć. Nie ma zupełnie nic poza strefą użytkownika - Klub Virgin - w której możemy zarządzać kontem i mieć wgląd w nasze wydatki. Możemy, więc zapomnieć o pakietach SMS, o tanich rozmowach w sieci. Jedyne, na co możemy liczyć to roaming podczas wyjazdów za granicę. Trochę za mało jak na walkę z konkurencją. Oferta Virgin jest ciekawa jedynie dla osób, które mało dzwonią i potrzebują mieć telefon w razie potrzeby z możliwością zadzwonienia bez konieczności częstego doładowywania konta i marnowania pieniędzy.

Podsumowanie

Może Virgin Mobile ma szanse coś zdziałać na polskim rynku. Może uda im się zdobyć kilka procent klientów. Jednak na razie ich oferta jest tak uboga, że nie ma czym przekonać do siebie potencjalnych klientów. Nadal brakuje ciekawych pakietów, czegoś, czego nie ma u konkurencji. Co prawda operator świadczy usługi na naszym rynku od bardzo niedawna i z czasem istnieje mozliwość, że rozbuduje swoją ofertę. Jednak na dzisiaj jest ona zbyt skromna.

Na moje oko Branson wie co robi i za jakiś czas pokaże wiele różnych ciekawych pakietów w atrakcyjnych cenach. W Wielkiej Brytanii jest dość znanym i popularnych operatorem. Kto wie czy za jakiś czas tak samo nie stanie się w Polsce. Zdecydowanie na to liczę. U nas brakuje dobrej oferty, która pozwoli młodym ludziom na tanie korzystanie z internetu mobilnego oraz połączeń i wiadomości tekstowych. Nie liczę na takie same posunięcia jak darmowe rozmowy w sieci, darmowe SMS w sieci, ani nawet internet za reklamy. Chciałbym, żeby pojawił się w ofercie Virgin Mobile abonament pozwalający na swobodne rozmawianie z innymi we wszystkich sieciach oraz na płynny dostęp do multimediów.