Virgin: PlayFair jest nie fair!

Brytyjski koncern Virgin złożył we francuskim urzędzie antymonopolwym skargę na firmę Apple. Przedstawiciele Virgin twierdzą, że Apple postępuje nieuczciwie, odmawiając innym firmom licencjonowania technologii Fairplay.

Technologia ta uniemożliwia odsłuchiwanie na produkowanym przez Apple przenośnym odtwarzaczu iPod muzyki kupionej w sklepie internetowym innym niż należący do Apple iTunes Music Store. Zdaniem Virgin, Apple utrudnia w ten sposób rozwój innym sklepom muzycznym (iPod jest w tej chwili najpopularniejszym na świecie przenośnym odtwarzaczem plików audio).

Pozew złożono pod koniec czerwca, ale informację tę podano dopiero teraz. Warto przypomnieć, że kilka dni temu koncern RealNetworks zaprezentował technologię Harmony, która umożliwia odtwarzanie na iPodzie plików pobranych z internetowego sklepu należącego do RN. Koncern Apple zareagował na to natychmiast, oskarżając RealNetworks o 'hakerskie praktyki'.

Złożony przez Virgin pozew ma być rozpatrywany w październiku lub listopadzie 2004 r. - dokładnej daty na razie nie ustalono.