Virgin: od poniedziałku testy WiFi na pokładzie samolotu

Amerykański oddział linii lotniczych Virgin uruchomi w poniedziałek beta testy bezprzewodowego dostępu do Internetu na pokładach swoich samolotów. Będzie on oferowany w standardzie WiFi, a komercyjny start usługi planowany jest na 1. grudnia. Do połowy przyszłego roku usługa ma być dostępna we wszystkich samolotach linii Virgin.

Dostarczeniem Internetu na pokłady samolotów zajmie się firma Aircell. Pierwsza prezentacja jego sprawności miała miejsce w zeszłą sobotę. Jego częścią była prezentacja w pełni płynnie działającej usługi YouTube Live w samolocie lecącym nad San Francisco.

W czasie testów wszyscy pasażerowie będą mogli korzystać z sieci bezpłatnie. Jednak korzystanie z komercyjnej wersji usługi będzie wymagało uiszczenia dodatkowej opłaty. W przypadku lotów trwających poniżej trzech godzin, opłata będzie wynosić 9,95 dolarów, a w przypadku dłuższych 12,95. Jedynymi treściami blokowanymi w takich sieciach będzie ruch VoIP. Według dostawcy rozwiązania, firmy Aircell, ma to zapobiegać przeciążeniu sieci.

Virgin twierdzi, że będzie pierwszą linią lotniczą w USA, która umożliwi swoim pasażerom dostęp do sieci na pokładzie samolotów. Nie będzie to trudne zadanie, gdyż posiada on tylko 28 samolotów, z których wszystkie są nowe.

Dostęp do sieci podczas lotu ma być nie tylko kolejną usługą poprawiającą wygodę użytkowników. Ma ona również zapewnić liniom lotniczym dodatkowe dochody, co nie pozostaje bez znaczenia patrząc na aktualną kondycje tego sektora gospodarki.