VirtualBox 2.1.0

Choć pierwszy próby z wirtualizacją wykonywano jeszcze w latach 60-tych, dopiero dostateczna moc współczesnych komputerów pozwala ją efektywnie wykorzystywać, zaś sama wirtualizacja stała się w ostatnich kilku latach jednym z najgorętszych tematów w informatyce, wkraczając także do domowych komputerów.


Firma Sun udostępniła program VirtualBox 2.1.0, bezpłatną platformę wirtualizacyjną, która pozwala na uruchamianie wielu systemów operacyjnych jednocześnie., co symuluje działanie kilku komputerów fizycznych, gdy w rzeczywistości jest to ta sama maszyna.

VirtualBox 2.1.0

Informacje:http://virtualbox.org Cena: bezpłatny

Choć pierwszy próby z wirtualizacją wykonywano jeszcze w latach 60-tych, dopiero dostateczna moc współczesnych komputerów pozwala ją efektywnie wykorzystywać, zaś sama wirtualizacja stała się w ostatnich kilku latach jednym z najgorętszych tematów w informatyce, wkraczając także do domowych komputerów.

VirtualBox 2.1.0 jest oprogramowaniem open source napisanym z myślą o procesorach Intela, AMD i VIA (architektura x86), skierowanym zarówno do użytkowników domowych, jak i korporacyjnych. Spośród software'u udostępnianego bezpłatnie, aplikacja jest najbardziej zaawansowanym narzędziem tego typu na rynku (jednak tylko do użytku domowego). VirtualBox rozwijany jest przez środowisko wolnego oprogramowania, ale nad całością sprawuje pieczę firma Sun.

Także dla Core i7

VirtualBox 2.1.0

VirtualBox 2.1.0

Najnowsza wersja VirtualBox 2.1.0 wprowadza wiele istotnych nowości i ulepszeń już istniejących funkcji. Zaimplementowano obsługę technologii sprzętowej wirtualizacji AMD-V oraz Intel VT dla maszyn wirtualnych uruchamianych pod systemem Mac OS X. Wersja dla systemu Apple'a doczekała się również usprawnień interfejsu zarządzania energią ACPI. Co bardzo istotne, we wszystkich edycjach VirtualBoksa pojawiło się już wsparcie dla nowych procesorów Intela - Core i7 (technologie VPID i EPT) i dysków wirtualnych VHD i VMDK, wraz z możliwością tworzenia tzw. migawek systemów. Natomiast w wersji dla Windows i Linuksa pojawił się nowy, prostszy w konfiguracji interfejs sieciowy, który zastąpił TUN/TAP (Unix) oraz ręczne mostkowanie (Windows). Dodano nowy silnik NAT - wydajniejszy, stabilniejszy i obsługujący nowe funkcje (np. ping).

Na tym nie koniec: nowe mechanizmy zarządzania wirtualną kartą graficzną sprawiają, że możliwe jest uruchamianie wirtualnych systemów z akceleracją 3D wykorzystującą biblioteki OpenGL. Rozszerzono też możliwości kontrolera ATAPI. Jak obiecuje firma Sun, systemy OpenSolaris i Solaris w VirtualBoksie 2.1.0 działają teraz wydajniej na komputerach z procesorami AMD. Od tej chwili można też wykorzystać do ośmiu kontrolerów sieciowych na jedną maszynę wirtualną. Usunięto błąd, który objawiał się utratą połączenia po restarcie. Dokonano także wielu zmian w interfejsie programu i module folderów współdzielonych (Windows). Godne odnotowania są także nowe funkcje, które pozwalają na konwersję dysków wirtualnych na inny format oraz umożliwiają podłączanie tego samego napędu jednocześnie do kilku maszyn.

W nowej odsłonie VirtualBoxa nie zabrakło oczywiście kilku funkcji eksperymentalnych. Pierwszą wartą uwagi nowością jest obsługa 64-bitowych systemów, uruchamianych na platformach 32-bitowych. Możliwe jest to tylko wtedy, gdy sprzęt zgodny jest z architekturą x86-64. Zaimplementowano również nowe kontrolery magazynu (LsiLogic i BusLogic SCSI).

Narzędzie obsługuje technologie sprzętowego wsparcia wirtualizacji (AMD-V oraz Intel VT), pozwala uruchamiać maszyny wirtualne z opcją interfejsu graficznego 3D i wspiera wszystkie popularne formaty wirtualnych napędów (VDI, VHD, VMDK).

Windows niezbyt szybkie

Program umożliwia współpracę z urządzeniami USB, dzięki czemu nie ma żadnych problemów z obsługą drukarek czy modemów podłączanych do tego interfejsu. Maszynami wirtualnym można zarządzać poprzez RDP (Remote Desktop Protocol) - także z wykorzystaniem wiersza poleceń - i wymieniać dane z gospodarzem przy użyciu współdzielonych folderów.

Ustawienia konfiguracyjne maszyn wirtualnych zapisywane są w standardowym formacie XML i są zależne od lokalnego komputera - takie rozwiązanie pozwala je łatwo importować. Warto dodać, że Sun przygotował także dodatki dla maszyn wirtualnych, których instalacja polepsza wydajność systemów-gości i zwiększa możliwości kooperacji z gospodarzem (np. integracja kursora myszy).

Pewną niedogodnością jest słabsza wydajność maszyn wirtualnych z Windows. Microsoft ma własne narzędzia wirtualizacyjne i "okienka" działają rzeczywiście szybciej na rozwiązaniach giganta z Redmond.

Program firmy Sun został w znacznej mierze spolonizowany, co znacząco ułatwia pracę z nim.

VirtualBox 2.1.0 dostępny jest dla wszystkich popularnych platform: Windows, Mac OS X (Intel), Linux oraz Solaris. Aplikacja umożliwia uruchamianie na wirtualnych maszynach następujących systemów operacyjnych: Windows (NT 4.0, 2000, XP, Server 2003, Vista, Server 2008), DOS/Windows 3.x, Linux (jądro 2.4 lub 2.6), Solaris, OpenSolaris, OpenBSD.

Plusy:

  • wirtualizacja 64-bitowych systemów w 32-bitowym środowisku
  • wsparcie dla technologii AMD-V i Intel VT
  • wsparcie dla grafiki 3D OpenGL
  • narzędzie jest bezpłatne
  • polska wersja językowa

Minusy:

  • słabsza wydajność wirtualnych maszyn z Windows

Ocena: 7/10

Podsumowanie: W niektórych zastosowaniach VirtualBox nie ma sobie równych wśród bezpłatnych programów do wirtualizacji.