Vista - 10 najpopularniejszych mitów

Podczas przeglądania for internetowych natrafiliśmy na miriady mitów, które przedstawiano jako fakty dotyczące Visty. Dowiadywaliśmy się o faktach rodem z nowel science-fiction: że następca Windows XP jakoby ciągle nie jest po polsku, że Vista jest wolniejsza niż XP, że koniecznie trzeba ją usunąć z nowego laptopa i zainstalować jej poprzednika. Broniliśmy już kiedyś Linuksa przed najpopularniejszymi mitami, nadszedł czas na przedstawienie kilku argumentów rozprawiających się z wieloma teoriami spiskowymi dotyczącymi nowej wersji Windows. Vista zupełnie niewinna nie jest, ale nie taki diabeł straszny, jak go malują - przekonajcie się sami.

Vista - 10 najpopularniejszych mitów
Zgodnie z najnowszymi badaniami prezentowanymi na portalu Ranking.pl Vista jest już drugim pod względem popularności systemem operacyjnym w Polsce. W tyle został nie tylko Windows 2000, ale również mocno się trzymający Windows 98. Oczywiście nie wolno w tym miejscu wpaść w pułapkę znaną z dawnych komunistycznych dowcipów: "drugi pod względem popularności" oznacza w tym wypadku, że z Visty korzysta 30 razy mniej internautów niż z Windows XP. Z drugiej strony nie zmienia to faktu, że następca XP dosłownie i w przenośni masakruje konkurencję, która nie pochodzi z Microsoftu: Linuksa używa w Polsce zaledwie 0,5 procent internautów, a Mac OS X-a - 0,2 procent.

Oto najświeższe dane opublikowane dziś ok. godziny 14:00:

Vista - 10 najpopularniejszych mitów

Udział systemów operacyjnych w polskim rynku (źródło: Gemius SA, gemiusTraffic, 16/10/07 - 22/10/07)

Jeżeli zastanawiasz się, czy zrobić sobie prezent na święta, lektura artykułu nie powinna być dla ciebie stratą czasu. Jeśli jednak jesteś zapalonym przeciwnikiem Visty, polecamy raczej zapoznanie się z treścią artykułu "Vista - wiej, póki możesz!".

Mit 1: Vista pozwala na większą efektywność

Źródło: Microsoft

W trakcie wprowadzania Visty na rynek, Microsoft utrzymywał, że następca Windows XP pozwala na większą efektywność pracy i szybsze wykonywanie codziennych zadań. Z tych deklaracji po cichu się wycofano - ich echa pozostały w reklamach dotyczących Microsoft Office 2007 - postanowiliśmy jednak sprawdzić ich prawdziwość. Jako że nie znaliśmy procedury, która pozwoliła Redmond na wysuwanie tak zaskakujących twierdzeń, stworzyliśmy ją na własną rękę. Uznaliśmy, że przeciętny użytkownik komputera uruchamia przeglądarkę internetową (startowanie w Sieci), komunikator, program do odtwarzania muzyki, program pocztowy i edytor tekstu.

Te dwie ostatnie aplikacje przylepiliśmy odrobinę na siłę, bo z internauci wybierają raczej skrzynki pocztowe z interfejsem online, a edytor ładują w wyjątkowych okolicznościach. Ale skoro Microsoft mówi o "efektywności pracy", nie wypadało ich przeoczyć.

W pomiarach sprawdziliśmy, czy Vista pozwala na:

- szybsze załadowanie okna edytora

- szybsze pisanie w komunikatorze

- szybsze surfowanie w Sieci

- szybsze czytanie e-maili

- szybsze odtwarzanie muzyki.

Brzmi jak farsa? To świetnie, o to nam chodziło! Wykażmy, że niektóre deklaracje speców od marketingu są śmieszne, gdy tylko poważniej się nad nimi zastanowić.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: