Vista RC2, czyli RC1, czyli RTM - idzie ku dobremu!

Kilka dni temu Microsoft po cichu udostępnił Vistę RC2. Gdyby nie czujne oczy redaktorów kilku portali internetowych, system pozostałby niezauważony albo informacje o nim ograniczyłyby się jedynie do kilku małych notek, mówiących, iż betatesterzy otrzymali kolejny build do obejrzenia. Skąd ten pośpiech i dziwna cisza w Redmond? Odpowiedź jest chyba oczywista: lada moment należy się spodziewać ostatecznej wersji Visty, lepiej zatem zbyt głośno nie mówić o systemie, który działa do 31 maja 2007 roku - mogłoby to bowiem popsuć interesy firmy. Bo system, nie ma co kryć, dojrzewa i z edycji na edycję staje się stabilniejszy, wygodniejszy, a nawet minimalnie szybszy.

Vista RC2, czyli RC1, czyli RTM - idzie ku dobremu!
Na początek wyjaśnienie dziwnego tytułu: sposób, w jaki przedstawia się najnowsza edycja następcy Windows XP, jest zaskakujący. W licencji system nazywa się ciągle "RC1" (Release Candidate 1, czyli pierwszy kandydat do udostępnienia użytkownikom), w niektórych okienkach dialogowych pojawia się już RC2 (Release Candidate 2), a w jeszcze innych - "RTM" (Ready To Manufacture, czyli wersja gotowa do tłoczenia na płytach CD/DVD!). Żeby zatem ujednolicić nazewnictwo, w dalszej części tekstu pisząc "Windows Vista" lub po prostu "Vista" będziemy mieli na myśli aktualnie dostępną edycję RC2, czyli build 5744 (przed lekturą warto się zapoznać z wcześniejszymi opisami następcy Windows XP - patrz artykuł "Vista pre-RC1 - szybciej, lepiej, choć ciągle bałaganiarsko")

Vista RC2, czyli RC1, czyli RTM - idzie ku dobremu!

Dziwne oznaczenia w Viście - to RC1, RC2 czy RTM?

Co w systemie piszczy?

Wszyscy, którzy gorączkowo instalują Vistę tylko po to, by usłyszeć dźwięki skomponowane przez Roberta Frippa, będą rozczarowani - system wydaje z siebie klasyczne, znane z Windows XP "ding" albo "ding-ding".

Vista RC2, czyli RC1, czyli RTM - idzie ku dobremu!

Błąd w benchmarku Final Reality 1.01 - niestety, większość starszych aplikacji zachowuje się mniej więcej w podobny sposób