Vista SP1

Dodatek Service Pack 1 do Windows Visty jest dostępny od połowy marca, a polska edycja ma się pojawić w maju. Sprawdziliśmy, co wnosi i jak sprawdza się w codziennej pracy. Opisujemy, jak włączyć go do instalacyjnego krążka DVD.


Dodatek Service Pack 1 do Windows Visty jest dostępny od połowy marca, a polska edycja ma się pojawić w maju. Sprawdziliśmy, co wnosi i jak sprawdza się w codziennej pracy. Opisujemy, jak włączyć go do instalacyjnego krążka DVD.

Zainteresowanie pierwszą zbiorczą poprawką do Visty jest ogromne. W końcu Vista uchodzi za odpowiednik Windows Me w rodzinie systemów NT. Oprócz problemów związanych z brakiem kompatybilności i niezadowalającej wydajności użytkownicy wytykają jej utrudnioną obsługę i pewną samowolność.

Prace nad Service Packiem 1 do Visty ukończono 18 stycznia bieżącego roku. Następnie trafił do producentów sprzętu, aby w połowie marca dostać się w ręce klientów indywidualnych. Przebadaliśmy poprawkę SP1, instalując ją w czterech redakcyjnych komputerach. Po upływie tygodnia nieustannych testów możemy pokusić się o następujący wniosek: pakiet SP1 usuwa kilka podstawowych mankamentów, Vista działa lepiej.

Instalowanie i interfejs

Vista SP1

W tych dokumentach Microsoft udostępnia dogłębne informacje m.in. o zmianach, które Service Pack 1 wnosi do Visty.

Pobierany za pomocą funkcji Windows Update dodatek SP1 zajmuje 65 MB - pod warunkiem, że użytkownik instalował wszystkie dotychczasowe łaty systemu. Alternatywnie jest dostępna wersja z instalatorem. Zawiera wszystkie aktualizacje i pochłania aż 434 MB (wariant 32-bitowy) bądź 726 MB (wariant 64-bitowy). Wspomniany wariant 32-bitowy posłużył za podstawę naszych testów. na jego podstawie opisaliśmy również sposób przygotowywania instalacyjnej płyty Visty zawierającej SP1.

Łączna objętość wszystkich plików, a więc dodanych i zmodyfikowanych w trakcie instalowania SP1, sięga aż 1,8 GB. Wgranie tego pakietu wymaga kilku restartów systemu, trwa od 30 do 40 minut, ale przebiega bez jakichkolwiek problemów i jest w pełni zautomatyzowane. W razie potrzeby użytkownik może usunąć całą poprawkę SP1 z systemu, klikając Panel sterowania | Programy i funkcje | Wyświetl zainstalowane aktualizacje.

Nowości. Pod względem wyglądu Vista Service Pack 1 Build 6001 wprowadza do oryginału bardzo niewielkie zmiany.

Program Defragmentator dysków (Dfrgui.EXE) został wyposażony w nowy przycisk. Za jego pomocą możesz wybrać dyski, które chcesz defragmentować.

Szyfrowanie dysków funkcją BitLocker - Vista Service Pack 1 rozszerza tę funkcję na wszystkie dyski. BitLocker jest dostępny tylko w wariantach Business i Ultimate.

exFAT - nośniki danych typu flash, takie jak dyski pendrive, można formatować w systemie plików exFAT. Zapewnia on praktycznie nieograniczony rozmiar klastrów, natomiast nie obsługuje jeszcze funkcji ReadyBoost, a na razie nośniki sformatowane w tym standardzie są czytelne tylko w środowisku Windows Vista z zainstalowanym dodatkiem SP1.

BIOS EFI i UEFI - jak informuje m.in. edytor rozruchu Bcdedit, SP1 wprowadza obsługę komputerów z BIOS-em EFI (Extensible Firmware Interface - następca poczciwego PC-BIOS-u) i UEFI.

HD DVD i BluRay - napędy tego typu doczekały się wreszcie nowych ikon, co ułatwia ich odróżnienie w oknach Eksploratora od napędów DVD.

Dodatkowe zmiany - Vista z zainstalowanym dodatkiem SP1 nie wyświetla rozszerzeń w elementach Galeria fotografii systemu Windows i Projektor sieciowy.

Vista... trochę lepsza!

Użytkownicy zainteresowani technicznymi aspektami Vista SP1 znajdą pod adresemhttp://p1.pcworld.pl/r/0203d angielskojęzyczne dokumenty Microsoftu informujące bardzo szczegółowo o wszystkich zmianach wprowadzonych w tym pakiecie aktualizacyjnym. Niektóre z opisywanych usprawnień były dostępne już wcześniej w postaci zwyczajnych łat.

Kopiowanie - Microsoft obiecuje 25-procentowy wzrost wydajności podczas kopiowania w obrębie systemu lokalnego i 50-procentowy podczas kopiowania w sieci lokalnej. Podane liczby nie są przesadzone. Jednak niezrozumiała powolność systemu w wykonywaniu takich codziennych zadań była dolegliwością, która od dawna czekała na kurację. Oprócz tego SP1 przyśpiesza przemieszczanie dużych folderów w obrębie tej samej partycji.

Kompresowanie - obsługa wbudowanych w Vistę folderów ZIP działa szybciej po wgraniu dodatku SP1, ale nie ma to żadnego znaczenia dla osób, które nie korzystają z tej funkcji Windows, a wolą zewnętrzny program kompresujący, np. WinRar (shareware, wersja demonstracyjna dostępna pod adresem: www.idg.pl/ftp/pc_15734/WinRAR.3.71.pl.html) lub 7-Zip (bezpłatny, dostępny pod adresem: www.idg.pl/ftp/pc_15632/pc.html ).

Dyski hybrydowe - Vista SP1 ma zwolnić hamulec, który wbrew obietnicom funkcji ReadyDrive bardzo znacznie wydłużał czas rozruchu. Niemniej jednak zapowiedziane usprawnienia ReadyBoost i SuperFetch nie były ani odczuwalne, ani mierzalne w naszych testowych komputerach.

Archiwizowanie - wbudowany moduł do archiwizowania danych (Stan i konfiguracja kopii zapasowej) obsługuje dzięki SP1 pliki zaszyfrowane (EFS). Można je teraz włączać do kopii zapasowych. Ponadto archiwizer można uruchamiać również z poziomu konta użytkownika o ograniczonych uprawnieniach.