Vista SP1 - czasem szybciej, czasem wolniej, niemal zawsze w tyle za XP

Nadszedł "ten" dzień. Po miesiącach oczekiwania na witrynie Windows Update dostrzegłeś upragniony pakiet Service Pack 1 do Visty. Zainstalowałeś go, ale poczułeś rozczarowanie: nie zauważyłeś, żeby twój system szczególnie przyspieszył. Albo, co gorsza, masz wrażenie, że wszystko działa lepiej, choć nie potwierdzają tego ani benchmarki, ani nawet pomiar czasu za pomocą stopera. Kolega korzystający z Windows XP podśmiewa się z ciebie, że u niego aplikacje NAPRAWDĘ pracują szybciej, choć korzysta ze starszego komputera. Zaczynasz się zastanawiać: czy to efekt twojej nieuwagi, czy może rzeczywiście oczekiwania względem SP1 były przesadnie duże? Sprawdziliśmy i gotowi jesteśmy zaryzykować twierdzenie, że Microsoft obiecał użytkownikom gruszki na wierzbie.

Vista SP1 - czasem szybciej, czasem wolniej, niemal zawsze w tyle za XP
Zainteresowanie pierwszą zbiorczą poprawką do Visty jest ogromne. W końcu Vista uchodzi za odpowiednik Windows Me w rodzinie systemów NT. Oprócz problemów związanych z brakiem kompatybilności i niezadowalającej wydajności użytkownicy wytykają mu utrudnioną obsługę i pewną samowolność (patrz też: "Vista SP1 i niedziałające programy").

Prace nad dodatkiem Service Pack 1 do Visty ukończono 18 stycznia bieżącego roku. Następnie trafił do producentów sprzętu, aby w połowie marca dostać się w ręce klienta końcowego. Przebadaliśmy poprawkę SP1, instalując ją w czterech redakcyjnych komputerach. Po upływie tygodnia nieustannych testów możemy pokusić się o następujący wniosek - pakiet SP1 usuwa kilka podstawowych mankamentów, Vista działa lepiej, jednak nadal pozostaje Vistą (jeśli na twoim komputerze SP1 nie chce się instalować, sprawdź, czy nie powinieneś zaktualizować sterowników do sprzętu).

Instalowanie i interfejs

Pobierany za pomocą funkcji Windows Update dodatek SP1 zajmuje ok. 65 MB - pod warunkiem, że użytkownik instalował wszystkie dotychczasowe łaty systemu. Alternatywnie jest dostępna wersja z instalatorem. Zawiera wszystkie aktualizacje i pochłania aż 544 MB (dotyczy wariantu 32-bitowego) bądź 873 MB (dotyczy wariantu 64-bitowego). Wspomniany wariant 32-bitowy posłużył za podstawę naszych testów. W oparciu o niego opisaliśmy również sprawdzony i stuprocentowo pewny sposób przygotowywania instalacyjnej płyty Visty zawierającej SP1 (dostępny wyłącznie w PC Worldze 06/2008).

Łączna objętość wszystkich, a więc dodanych i zmodyfikowanych, w trakcie instalowania SP1 plików sięga aż 1,8 GB. Wgranie tego pakietu wymaga kilku restartów systemu, trwa ok. 30 do 40 minut, ale przebiega bez jakichkolwiek problemów i jest w pełni zautomatyzowane. W razie potrzeby użytkownik może usunąć całą poprawkę SP1 z systemu, klikając Panel sterowania | Programy i funkcje | Wyświetl zainstalowane aktualizacje.

Vista SP1 - czasem szybciej, czasem wolniej, niemal zawsze w tyle za XP

Service Pack 1 do Visty wreszcie dostępny bez kombinowania z rejestrem!