Vista SP1 - wkrótce premiera?

Microsoft jest już prawie gotowy do udostępnienia pierwszego zestawu dodatków i poprawek dla systemu Windows Vista - wynika z nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do koncernu. SP1 ma pojawić się najpóźniej za kilka tygodni.

Z oficjalnych zapowiedzi Microsoftu wynika, że SP1 dla Visty zostanie udostępniony w pierwszym kwartale 2008 r. - do tej pory wydawało się, że najbardziej prawdopodobnym terminem premiery jest koniec marca. Okazuje się jednak, że dodatek może pojawić się znacznie wcześniej - najpóźniej w połowie lutego.

Wczoraj w Internecie pojawiła się plotka, jakoby datą premiery SP1 miał być właśnie 15 lutego - jednak zdaniem specjalistów z firmy analitycznej Directions on Microsoft, może to nastąpić znacznie wcześniej. "15 luty to data równie dobra jak każda inna - ale nie traktowałbym jej jako solidnego terminu. Z tego co wiemy, SP1 może się pojawić choćby jutro" - mówi mówi Michael Cherry, analityk Directions on Microsoft. Jego zdaniem, Microsoft właściwie zakończył już prace nad dodatkiem.

Przypomnijmy: koncern przekazał testerom wersję RC (release candidate - kandydat do wydania finalanego) SP1 już w grudniu (kilkanaście dni temu "odświeżony" RC został udostępniony dla wszystkich zainteresowanych). Osoby, które miały okazję testować SP1, potwierdzają, że jest on właściwie gotowy do premiery - "Pracuję w systemie z SP1 RC od ponad miesiąca i nie odnotowałem żadnych problemów - system jest stabilny i wydajny, nie widzę więc żadnych powodów, dla których Microsoft miałby czekać z udostępnieniem dodatku" - mówi Brian Randell, konsultant z firmy MCW Technologies.

SP1 nie będzie wprowadzał do Visty żadnych znaczących zmian - to raczej pakiet poprawek, usuwających błędy wykryte w systemie od chwili premiery. Mimo to zestaw ten jest niezwykle ważny dla Microsoftu - koncern liczy, że jego udostępnienie spowoduje gwałtowne przyspieszenie popularyzowania się Visty. Według specjalistów, jest to bardzo możliwe - duże firmy zwykle czekają z decyzją o migracji do nowego systemu właśnie do momentu udostępnienia i przetestowania SP1 (tzn. usunięcia z OS-u wszelkich błędów "wieku dziecięcego").