Vista Service Pack 2 RC w rękach testerów

Microsoft udostępnił testerom dodatek Service Pack 2 RC (Release Candidate) dla systemów Windows Vista oraz Server 2008. Nowa kompilacja zbiorczego pakietu poprawek, oznaczona numerem 6002.16670.090130, dostępna jest w pięciu wersjach językowych. Jest to ostatnia wersja dodatku przed wersją RTW (Release To Web).

Gigant z Redmond udostępnił betę dodatku SP2 dla Visty i Servera 2008 w grudniu zeszłego roku. Jest to ostatnia wersja zbiorczego pakietu uaktualnień, która dostępna jest publicznie - w programie Customer Preview Program (CCP) w witrynie TechNet. Pod koniec stycznia testerzy, uczestniczący w zamkniętym programie beta dostali do swych rąk wersję RC Escrow SP2. Gigant z Redmond obiecał udostępnić pierwszego kandydata na wersję finalną dodatku jeszcze w lutym. Słowa dotrzymał.

Niestety SP2 RC dla Visty i Servera 2008 udostępniono na razie jedynie testerom Microsoftu. Dostępu nie otrzymali subskrybenci MSDN oraz TechNetu Plus. Tym samym nie wiadomo, czy pakiet zostanie w ogóle udostępniony publicznie.

SP2 RC zawiera 691 aktualizacji w postaci jednego instalatora. Dodatek udostępniono w pięciu wersjach językowych (angielskiej, niemieckiej, francuskiej, japońskiej i hiszpańskiej), zarówno dla Visty 32-, jak i 64bitowej. W wypadku Servera 2008 dostępny jest dodatkowo pakiet dla systemów opartych na architekturze IA64. Pozostałe wersje współpracują z oboma systemami (pakiet SP2 jest pierwszym, który Microsoft dedykuje kilku systemom operacyjnym jednocześnie).

Dodatek, poza wszystkimi aktualizacjami dostępnymi dotychczas w postaci autonomicznych poprawek, wnosi także nową funkcjonalność, m.in. wsparcie dla 64-bitowych procesorów VIA oraz Bluetooth 2.1, usprawnienia w obsłudze systemu plików exFAT czy natywne wsparcie dla nagrywania krążków Blu-ray. Więcej o nowościach w SP2 dla Visty i Servera 2008 znajdziesz w artykule pt.: "Windows Vista Service Pack 2 beta - dziś dla wszystkich".

Finalna wersja dodatku spodziewana jest w drugim kwartale br. (najprawdopodobniej w kwietniu). Edycja polskojęzyczna powinna zostać udostępniona w miesiąc od wydania RTM.