Vista Service Pack 2 dostępny, ale nie całkiem

Drugi zbiorczy pakiet poprawek dla systemu operacyjnego Windows Vista, mimo, że umieszczony przez Microsoft na stronie TechNet, wciąż nie jest dostępny dla szerokiego grona użytkowników. Mogą zeń korzystać na razie subskrybenci TechNet i MSDN. Użytkownicy indywidualni w najgorszym razie poczekają na tę możliwość do końca czerwca.

W serwisie TechNet widoczne są obrazy płyt z 32- i 64-bitowymi wydaniami Visty z Service Packiem 2, ale przyciski "Download" są nieaktywne. Microsoft zapowiadał, że pakiet SP2 zostanie upubliczniony w drugim kwartale tego roku, konkretna data jednak nie padła. Oznacza to, że w najgorszym razie producent będzie zwlekał z umieszczeniem Service Packa w Windows Update jeszcze miesiąc. W ostatnim czasie pojawiły się jednak doniesienia, że stanie się to wcześniej - pod koniec maja lub pierwszych dniach czerwca br.

Brak rozgłosu towarzyszącego Service Packowi 2 dla Visty nie jest zaskakujący, skoro nawet wicedyrektor grupy Windows w Microsofcie, Bill Veghte, zaleca przedsiębiorstwom porzucenie planów wdrażania Visty i rozpoczęcie testów z Windows 7. Veghte wyraził tę opinię w czasie swojego wystąpienia na konferencji Tech Ed 2009. Z zapowiedzi innych menedżerów Redmond wynika, że prace nad następcą Visty mogą dobiec końca w sierpniu br. co stwarza możliwość rynkowej premiery Windows 7 w październiku tego roku.

Windows 7 od 4 maja funkcjonuje w postaci wydania Release Candidate.