Vista: Sony kontra Microsoft

Sony twierdzi, że Microsoft, mimo licznych zapewnień, nie zaimplementował w Viście obsługi technologii Turbo Memory Intela, dlatego jej stosowanie w notebookach nie ma sensu. Odpowiedź Redmond jest lakoniczna: "Sony nie ma racji".

Technologię o roboczej nazwie "Robson cache" zaprezentowano już w 2005 roku. Wykorzystano w niej kości pamięci flash, by przechowywać najczęściej wykorzystywane pliki, co teoretycznie pozwala na radykalne ograniczenie czasu pracy dysku twardego i zaoszczędzenie sporego zapasu mocy.

Z czasem nazwę zmieniono na bardziej nośną marketingowo: Turbo Memory. Technologię stosuje się w notebookach z Centrino Pro/Centrino Duo (platforma Santa Rosa); dotychczas wykorzystali ją m.in. Dell, Acer, Toshiba.

- nie

Przedstawiciele firmy twierdzą, że technologia Turbo Memory nie pojawi się w notebookach z serii Vaio. Ich zdaniem nie daje ona żadnego zysku użytkownikowi laptopa, a jej obsługa w Viście stoi na bardzo niskim poziomie albo jej nie ma.

System nie potrafi ponoć rozpoznać, które pliki są na tyle ważne, by umieścić je w pamięci cache. W efekcie nie ma żadnego przyrostu wydajności ani długości czasu pracy na bateriach, choć cena komputera z układami flash jest wyższa niż bez nich.

Zdaniem Microsoftu Sony się myli. Technologia jest obsługiwana i działa.