Vista - albo bezpieczeństwo, albo katastrofa

W minionym tygodniu opublikowany został raport firmy Symantec, dość ostro krytykujący Microsoft za błędy w zabezpieczeniach tworzonego właśnie systemu Windows Vista. Koncern odpiera zarzuty - twierdzi, że z ostatecznymi ocenami warto poczekać do momentu premiery systemu. "Teraz jest czas testowania i znajdowania dziur" - tłumaczą przedstawiciele Microsoftu, dlatego też zamierzają zaprezentować Vistę na dwóch najważniejszych konferencjach "hakerskich" - Defcon oraz Black Hat USA. Ze stanowiskiem giganta z Redmond na razie zgadzają się również niezależni eksperci, którzy zastrzegają jednak, że jeśli firma nie spełni obietnic co do bezpieczeństwa Visty, to system ten może być jedną z najbardziej spektakularnych porażek w historii Microsoftu.

"Stos TCP/IP w Windows Vista został napisany od podstaw. Koncern zdecydował się tym samym na usunięcie z niego ogromnych partii starego, przetestowanego kodu i zastąpienie go nowym. Mimo zapewnień koncernu, stos TCP/IP w Windows Vista jest mniej stabilny niż ten stary, wykorzystany m.in. w Windows XP" - napisali eksperci z koncernu Symantec w swoim raporcie, w którym krytykowali głównie rozwiązania związane z obsługą sieci.

Tak źle i tak niedobrze

Co ciekawe, taka krytyka irytuje niektórych ekspertów ds. bezpieczeństwa. Zdaniem Russa Coopera, analityka z firmy Cybertrust, wyjątkowo łatwo w tej chwili krytykować giganta z Redmond. "Cokolwiek nie zrobi Microsoft, dostanie po głowie. Zmodyfikują stary kod - będzie źle. Napiszą nowy - będzie jeszcze gorzej. Od lat standardowym zarzutem przeciwko koncernowi było to, że wciąż korzysta z wiekowego stosu TCP/IP. Napisali go od nowa - teraz pojawiają się narzekania: nie, to zła decyzja, przecież to nowe i nieprzestestowane" - irytuje się Cooper.

Bezpieczeństwo według użytkowników

Warto przypomnieć, że kilka tygodni temu w naszym serwisie dostępna była ankieta, w której pytaliśmy użytkowników o powód, dla którego korzystają z systemu Windows. Okazało się, że zaledwie 2,2% głosujących (spośród ponad 1,5 tys.) jako główny powód wskazało fakt, iż system ten jest bezpieczny (dominowała odpowiedź: ponieważ jest to produkt dominujący na rynku). Ciekawe, czy zmieni się to wraz z premierą Windows Vista?