Vista: antypirackie uaktualnienie

Microsoft przygotował nowe uaktualnienie dla systemu Windows Vista. Jego zadaniem jest zablokowania możliwości korzystania z systemów, które nie zostały poprawnie aktywowane. Jest to odpowiedź koncernu na pojawienie się pierwszych pirackich modyfikacji Visty.

Zasada działania nowego systemu jest stosunkowo prosta - pracownicy Microsoftu sprawdzili, jak działają dostępne już w sieci kopie Visty, które nie wymagają aktywacji po zainstalowaniu. Okazało się, że są to zwykle swoiste hybrydy, w których do kodu finalnej wersji systemu dodano fragmenty wydań testowych, które nie wymagały aktywacji (takie hybrydowe systemy nazwano "frankenbuild" - przez analogię do Frankensteina). Zabezpieczenie działa z poziomu mechanizmu Windows Update - system sprawdza, czy łącząca się z serwerem aktualizacyjnym kopia Visty jest taką hybrydą i z jakiego numeru seryjnego skorzystano podczas jego instalacji (Microsoft przygotował listę numerów wykorzystywanych przez piratów).

Jeśli system sprawdzający legalność stwierdzi, że dana kopia Visty jest piracka, zostanie ona oznaczony jako nieoryginalna i użytkownik będzie miał 30 dni na jej zalegalizowanie. Po tym czasie system przełączy się w tryb ograniczonej funkcjonalności (w którym użytkownik ma dostęp tylko do najbardziej podstawowych narzędzi i to nie dłużej niż przez godzinę).

Przedstawiciele Microsoftu tłumaczą, że przygotowanie nowego mechanizmu weryfikującego legalność systemu jest odpowiedzią na nasilenie się działań piratów, próbujących ominąć mechanizm aktywacyjny Windows Vista. W tej chwili dostępnych jest już kilka metod umożliwiających korzystanie z pirackich kopii następcy Windows XP - więcej informacji o tym w tekście "Hakerzy rozpracowali antypiracki mechanizm Visty?".


Zobacz również