Vista będzie gotowa, gdy... będzie gotowa

Kevin Johnson, wiceprezes Microsoft's Platforms & Services, zadeklarował podczas dorocznego spotkania udziałowców koncernu, że Windows Vista jest w tej chwili najważniejszym projektem realizowanym przez Microsoft, zastrzegając jednocześnie, że prace nad nim potrwają tak długo, jak będzie to niezbędne. "Nie mamy wyznaczonego żadnego konkretnego terminu premiery. Intensywnie pracujemy nad Vistą i udostępnimy ten system gdy tylko uznamy, że jest gotowy" - powiedział Johnson.

Przedstawiciel koncernu zapowiedział, że firma zamierza udostępniać kolejne, coraz bliższe finalnej wersji, wydania testowe - wiadomo już, że pod koniec września możemy się spodziewać udostępnianie wersji RC1 (release candidate 1, czyli "kandydat do wersji finalnej" - to produkt zawierający już wszystkie elementy ostatecznego wydania, udostępniony w celu wykrycia ewentualnych błędów).

Wypowiedzi Johnsona mogą sugerować, że Microsoft dopuszcza kolejne opóźnienia premiery Windows Vista - wedle ostatnich deklaracji przedstawicieli koncernu, biznesowi partnerzy firmy mieli otrzymać pierwsze kopie systemu jeszcze w tym roku. Jednak zdaniem wielu analityków bardzo prawdopodobne jest, że Vista gotowa będzie dopiero w pierwszych miesiącach 2007 r.

Kevin Johnson zapowiedział też, że wraz z premierą Windows Vista Microsoft zamierza bardziej zaangażować się w przeciwdziałanie piractwu komputerowego. Firma nie chce jednak skupiać się na walce z piratami - raczej będą to szkolenia dla partnerów oraz akcje edukacyjne i marketingowe, których celem będzie przekonanie klientów do kupowania oryginalnych kopii Windows.