Vista będzie mniej uciążliwa

Użytkownicy, którzy mieli okazję zapoznać się z ostatnią betą Visty, wiedzą, że wbudowane w nią zabezpieczenia są dość uciążliwe i przez to... niebezpieczne. Microsoft obiecuje jednak, że w kolejnej edycji systemu sprawa zostanie naprawiona.

Każdy, kto miał okazję testować kolejne buildy systemu Windows Vista, pamięta, iż wielokrotnie pojawiały się w nich monity informujące o potrzebie podniesienia uprawnień choćby do obejrzenia zainstalowanych w systemie urządzeń czy usunięcia niektórych plików z Kosza (!). Okienka dialogowe wyskakiwały tak często, że nawet bardzo cierpliwy użytkownik wpadał po pewnym czasie w odruch naciskania "OK" i "Continue" przy każdym możliwym pytaniu.

Problemy sprawiał mechanizm zarządzania uprawnieniami (UAC, User Account Control) - element, którego w Windows XP istnieje ledwie namiastka. Teoretycznie zabezpiecza on system operacyjny przed infekcją i modyfikacją przez złośliwe oprogramowanie, w praktyce jednak generuje dużą liczbę niepotrzebnych alertów.

Steve Hiskey, główny programista w zespole odpowiadającym za UAC, zapowiedział w blogu, że w wersji RC1 Vista powinna nastręczać użytkownikom dużo mniej kłopotów. Niektóre składniki systemu, zamiast prosić użytkownika o decyzję, domyślnie otrzymają najniższe możliwe uprawnienia.

Prowadzone są również rozmowy z producentami oprogramowania, by aplikacje nie wymagały przywilejów Administratora do poprawnego działania. Hiskey podkreśla też, że wytyczenie granicy między "bezpieczne" i "wygodne" nigdy nie będzie łatwe.