Vista beta 2 - w Saperze widać wybuchy!

Oficjalna premiera drugiej bety Windows Vista. Jeśli zechcecie przetestować ten system, będziecie zachwyceni. Zaufajcie nam. Pal licho Aero Glass, duże wymagania sprzętowe, Sidebar wtapiający się w pulpit (tylko dla posiadaczy kart graficznych zgodnych z DirectX 9) i z interesującymi gadżetami. Zostawcie z boku animacje, przezroczystości i wyższy poziom bezpieczeństwa. Uruchomcie jedno, a reszta przestanie się dla was liczyć. Uruchomcie Sapera, pobawcie się nim przez moment. Spróbujcie wdepnąć na minę. Widzicie? Widzicie to?! Bomby wybuchają! Czyż to nie wspaniałe?

Mamy nadzieję, że nie zniechęciliście się naszym żartobliwym wstępem. W istocie, modyfikacja Sapera nie jest może niczym nadzwyczajnym, trzeba jednak przyznać, że każdy, kto miał możliwość obejrzenia nowej wersji gry, uśmiechał się na widok usprawnień. Aż dziw bierze, że na tak drobne usprawnienia - dramatycznie przecież wpływające na realizm rozgrywki - musieliśmy czekać przez tyle lat. Modyfikacje Sapera nie są zresztą jedynymi, które da się skwitować oddechem ulgi: "No, doczekaliśmy się!"

Vista beta 2 - w Saperze widać wybuchy!

Wybuchy w Saperze - tak, tak, tak!

Vista beta 2 - rewolucji brak

Platforma testowa

Naszą platformą testową jest komputer wyposażony w dwurdzeniowy procesor Pentium D 805 taktowany zegarem 2,66 GHz, 512 MB pamięci RAM, kartę graficzną ATI Radeon X1600 i dysk twardy Serial ATA-2 Samsung o pojemności 160 GB. Wobec ostatnich obniżek Intela należy go uznać za raczej przeciętną maszynę (patrz również "Dwa rdzenie Intela bez konkurencji").

Choć wiele mówi się o tym, że w przypadku Visty Microsoft zdecydował się raczej na ewolucję, nie da się zaprzeczyć, że gigant z Redmond wkłada spory wysiłek w prace nad nadchodzącą wersją Windows. Z każdym kolejnym buildem widać drobne ulepszenia, które stopniowo zmieniają zachowanie się systemu. Pierwszy publicznie dostępny Longhorn w ogóle nie działał w sieci, pierwsza Vista miała z tym jeszcze niewielkie problemy, beta 2 zachowuje się w niej równie stabilnie, jak Windows XP. Takie przykłady można zresztą mnożyć.

Zobacz również:

  • Windows 12 - wymagania, data premiery, cena [24.03.2023]

Ale od początku. Czas instalacji systemu w porównaniu do poprzedniego builda znacząco się skrócił - trwa około trzy kwadranse od momentu wciśnięcia klawisza [Enter] przy pytaniu, czy wystartować system, aż do chwili ukazania się pulpitu przygotowanego do pracy. Na tej samej maszynie SuSE 10.1 w wersji 32-bitowej instaluje się 37 minut (5 CD, bez pakietu dodatkowych kodeków; z wstępnych testów wynika, że wystarczy nowocześniejszy dysk twardy, by zejść poniżej godziny, która tak nas rozczarowała w materiale "SuSE 10.1 - było na co czekać?") - można by zatem powiedzieć, że Novell górą. W przypadku sterowników minimalnie wygrywa Vista: SuSE nie radzi sobie z kartą ATI i monitorem (ekran jest nieprzyzwoicie rozciągnięty w natywnej rozdzielczości naszego LCD - i nie da się tego skorygować), OS Microsoftu nie zainstalował sterownika do karty dźwiękowej.

Vista beta 2 - w Saperze widać wybuchy!

Ekran startowy Windows Vista - zebranie ważnych zadań w jednym oknie to bardzo dobry pomysł

Aktualizacja: 24 maja 2006 15:03

Okazało się, że testowany przez nas build 5381 - choć przedstawiał się jako "beta 2" - był o trzy "oczka" od oficjalnej bety 2. Udostępniona użytkownikom przez Microsoft oficjalna beta 2 to build 5384.

Jednocześnie po raz kolejny okazało się, że Vista może zostać opóźniona o kilka tygodni (patrz artykuł "Vista - kolejne opóźnienie?").