Vista czeka na swój dzień

Dwadzieścia jeden miesięcy po pierwszym wydaniu, system operacyjny Windows Vista nie cieszy się uznaniem wśród użytkowników domowych, a w przedsiębiorstwach często jest podmieniany na Windows XP.

Jego poprzednik, Windows XP, doświadcza teraz spóźnionego przypływu fali sympatii ze strony użytkowników. Jednak te wszystkie utyskiwania na Vista i nagła nostalgia za XP maskują tylko suchą, statystyczną rzeczywistość: Windows XP także bardzo wolno był przyjmowany przez użytkowników po swojej premierze, prawdopodobnie nawet wolniej niż Vista w porównywalnym okresie czasu. Na przykład we wrześniu 2003 roku, 23 miesiące po jego wydaniu, XP pracował jedynie na 6,6 proc. korporacyjnych pecetów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie (dane zebrane przez firmę AssetMetrix, nabytą później przez Microsoft).

Dla porównania, Forrester Research podawał pod koniec czerwca br. - 19 miesięcy po premierze Vista dla użytkowników biznesowych, że nowy system operacyjny pracuje na 8,8 proc. desktopów w całym świecie.

Także Gartner przewiduje, że Vista stanie się bardziej popularny pod koniec tego roku niż XP pod koniec roku 2003: Vista - 28 proc. wszystkich pecetów w świecie pod koniec br. i XP - 22 proc. pod koniec roku 2003.

Nie pamięta się już tego, że XP na początku rozprzestrzeniał się wolniej, ponieważ użytkownicy przywiązani byli do Windows 2000, który był zaledwie od dwa lata starszy od XP i dla wielu jego użytkowników XP nie wnosił nic takiego, co uzasadniałoby przejście na nowy system.

XP uważany jest przez dzisiejszych użytkowników za system bezpieczny, ale w roku 2002 tak jeszcze nie było. Dopiero pojawienie się Service Pack 2 znacznie podwyższyło bezpieczeństwo systemu, ale trzeba też pamiętać, że wdrażanie SP2 w przedsiębiorstwach wiązało się początkowo z wieloma kłopotami, między innym zakłóceniem pracy niektórych aplikacji.

Niektóre powody powolnego rozprzestrzeniania Vista są jednak specyficzne. Jest to m.in. możliwość zakupu tego systemu z prawem do powrotu na platformę Windows XP ("downgrading"), a także zapowiedź pojawienia w roku 2010 następcy Vista - systemu operacyjnego Windows 7.

Historia często się powtarza i wielu obserwatorów rynku uważa, że tak jak w pewnym momencie przyspieszyło wdrażanie XP, tak też stanie się z systemem Vista. Przeważa pogląd, że z chwilą pojawienia się SP 2 dla Vista, firmy odświeżając swoją bazę sprzętową i mając na uwadze zakończenie procesu wsparcia dla Windows XP w kwietniu 2009 roku, zaczną szybciej przechodzić na system Vista, nawet w cieniu Windows 7.


Zobacz również