Vista decyduje, co można nagrać?

Amerykańscy użytkownicy systemu Windows Vista narzekają, że w ciągu ostatnich kilku dni nie są w stanie nagrywać wybranych programów emitowanych przez telewizję NBC Universal. Próba ich zarejestrowania za pomocą komputerowego tunera TV oraz modułu Windows Media Center kończy się zwykle wyświetleniem komunikatu, że nadawca programu nie zgadza się na jego zarejestrowanie.

Z informacji opublikowanych na forum Thegreenbutton.com (pierwszy post w wątku pochodzi sprzed ponad roku - ale najnowsze dotyczącą bieżących wydarzeń) wynika, że z takim problemem zetknęli się przede wszystkim użytkownicy próbujący nagrać najnowsze odcinki programu American Gladiators oraz serialu Medium - przy próbie ich zarejestrowania pojawia się komunikat "Restrykcje ustanowione przez nadawcę zabraniają nagrywania tego programu".

Początkowo wydawało się, że problem dotyczy wszystkich cyfrowych magnetowidów. Większość takich urządzeń wyposażona jest w opcję nagrywania programu z pominięciem reklam i rzeczywiście niekiedy zdarza się, że nadawcy programów utrudniają nagrywanie ich bez reklam. Z narzekań internautów wynika jednak, że tym razem problem dotyczy głównie osób korzystających z Windows Vista Media Center (i to przede wszystkim tych, które korzystają z tunerów TV firmy ATI).

Przedstawiciele stacji NBC Universal (to właśnie podczas nagrywania jej programów pojawiają się problem) oraz Microsoftu na razie nie skomentowali oficjalnie tych doniesień.

Aktualizacja: 21 maja 2008 11:36

Stacja NBC wydała oficjalnie oświadczenie, w którym tłumaczy, że niedawne problemy użytkowników Windows Media Center z nagrywaniem niektórych programów emitowanych w NBC spowodowane były błędem jednego z pracowników firmy. Okazało się, że dwóm programom przypadkowo nadano znacznik uniemożliwiający urządzeniom typu DVR (cyfrowym magnetowidom) ich nagrywanie. Problem został już rozwiązany i nie powinien się powtórzyć w przyszłości.