Vista dla małych, słabych komputerów = Vistagami

Microsoft deklaruje, że na targach CES 2007 zaprezentowane zostaną komputerki UMPC pracujące pod kontrolą systemu Windows Vista. Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie ich konfiguracja sprzętowa, ale można się spodziewać, że będą to raczej niezbyt wydajne urządzenia.

Microsoft opublikował niedawno ostateczne i oficjalne zalecenia dotyczące sprzętu, na którym ma funkcjonować Vista. Maszyna z logo "Windows Vista Capable" powinna być wyposażona w nowoczesny procesor (przynajmniej 800 MHz), 512 MB pamięci i kartę graficzną obsługująca DirectX 9.

Aby cieszyć się naklejką Vista Premium-Ready, konieczny będzie procesor 32-bitowy taktowany częstotliwością 1 GHz lub procesor 64-bitowy, 1 GB pamięci RAM, karta graficzna obsługująca DirectX 9 ze sterownikami WDDM i przynajmniej 128 MB pamięci, dysk twardy o pojemności 40 GB z 15 GB wolnego miejsca, napęd DVD, karta dźwiękowa i dostęp do Internetu.

UMPC poza konkurencją?

Tymczasem komputerki UMPC zwykle wyposażane są w procesor Celeron M ULV, 512 MB lub 1 GB pamięci DDR2, ekran o przekątnej 7 cali, moduł Wi-Fi i Bluetooth oraz HDD 1,8 cala o pojemności 40 GB.

Trudno uznać taką konfigurację za szczyt marzeń podczas pracy z najnowszym systemem operacyjnym Microsoftu. Redmond zapowiada jednak, że w UMPC nie będzie działać normalna Vista, lecz jej zmodyfikowana wersja o nazwie Vistagami (nawiązująca do Origami - przykrojonej na miarę edycji Windows XP z dodatkami pozwalającymi na wygodną pracę z ekranem dotykowym).

Przedstawiciele korporacji oczekują również, iż producenci sprzętu obniżą ceny urządzeń przynajmniej o 50 procent. Aktualnie komputerki UMPC kosztują od 900 do 2600 dolarów, dlatego nie cieszą się zbyt wielką popularnością.


Zobacz również