Vista jak Linux - co dziewiąta drukarka nie chce się zainstalować

W trakcie konferencji WinHEC Microsoft podał dane, które pasują bardziej do świata Linuksa niż do Windows. Wynika z nich, że ponad 11% prób zainstalowania w Viście sterownika do drukarki kończyło się porażką. Nieco lepiej wypadły modemy, które nie chciały się zainstalować "zaledwie" na co jedenastym komputerze.

Dane zebrano na podstawie informacji, które Vista zgłasza do Microsoftu w celu szybszego rozwiązania problemu. Zgodnie z nimi niepowodzeniem kończy się aż 11,24% prób zainstalowania sterowników do drukarek.

Na niechlubnym drugim miejscu znalazły się modemy. Porażką kończyło się 8,64% prób ich zainstalowania. Trzecie miejsce zajęły urządzenia do przechowywania danych (w tym dyski twarde), w wypadku których odsetek niepowodzeń wyniósł 6,89%.

Poza podium

Czwartą pozycję zajęły karty dźwiękowe (5,74%), piątą "inne urządzenia" (4,4%), szóstą - karty graficzne (4%). Serwerowe korzenie Visty widać wyraźnie w następnej statystyce - porażką zakończyła się próba instalacji mniej niż 2% kart sieciowych.

Jak powiedział Chris Matichuk, starszy menedżer z Microsoftu prowadzący prezentację, każdy wynik powyżej 3% należy uznać za mało korzystny.

Redaktorzy portalu BetaNews podkreślają jednak, że procenty mogą zostać sztucznie zawyżone, gdyż w wypadku niepowodzenia użytkownicy ponawiają próby instalacji problematycznego sprzętu. Przypominają również, że na wyniki może mieć wpływ rosnąca popularność Visty x64, która we wrześniu była sprzedawana w Stanach Zjednoczonych z co piątym komputerem osobistym (patrz artykuł: "64 bity - po co nam to było?").

Dodatkowe informacje: "Microsoft: 1 in 10 Vista printer driver installations fail" (w języku angielskim)


Zobacz również