Vista - legalna albo żadna

Tryb ograniczonej funkcjonalności w Viście różni się zatem od tego zastosowanego w Windows XP (tam ograniczona była m.in. rozdzielczość ekranu, kolory i dźwięki).

Zanim jednak Vista przełączy się w tryb ograniczonej funkcjonalności, użytkownika czeka kilka niespodzianek w postaci nieaktywnych funkcji i komponentów systemu, wymagających do poprawnego działania weryfikacji legalności Windows. W ciągu pierwszych 30 dni po instalacji użytkownik nie ma możliwość korzystania z takich składników Visty, jak narzędzie do wykrywania i usuwania programów szpiegowskich Windows Defender, moduł rozszerzenia pamięci ReadyBoost czy też zaawansowana wersja interfejsu systemu (Aero). W prawym dolnym rogu ekranu zagości też na stałe napis "Ta kopia Windows nie jest oryginalna". Co więcej stwierdzenie nieprawidłowości w procesie aktywacji systemu doprowadzi do konieczności powtórnej weryfikacji legalności nabytego oprogramowania w ciągu kolejnych 30 dni.

Vista - legalna albo żadna

Interfejs Aero nie dla pirata

Jeżeli chodzi o interfejs Aero, to informacja o konieczności potwierdzenia legalności posiadanego systemu będzie wyświetlana każdorazowo przy starcie Visty. Windows Defender natomiast będzie nadal wyszukiwał na dysku peceta programów spyware i identyfikował je na podstawie wbudowanej bazy definicji, nie będzie jednak usuwał znalezionych "szpiegów", jeśli wykryta zostanie kopia nieaktywowana Visty.

Vista - legalna albo żadna

Działanie Windows Defendera także zostanie uzależnione od legalności systemu