Vista - legalna albo żadna

Tryb ograniczonej funkcjonalności w Viście różni się zatem od tego zastosowanego w Windows XP (tam ograniczona była m.in. rozdzielczość ekranu, kolory i dźwięki).

Zanim jednak Vista przełączy się w tryb ograniczonej funkcjonalności, użytkownika czeka kilka niespodzianek w postaci nieaktywnych funkcji i komponentów systemu, wymagających do poprawnego działania weryfikacji legalności Windows. W ciągu pierwszych 30 dni po instalacji użytkownik nie ma możliwość korzystania z takich składników Visty, jak narzędzie do wykrywania i usuwania programów szpiegowskich Windows Defender, moduł rozszerzenia pamięci ReadyBoost czy też zaawansowana wersja interfejsu systemu (Aero). W prawym dolnym rogu ekranu zagości też na stałe napis "Ta kopia Windows nie jest oryginalna". Co więcej stwierdzenie nieprawidłowości w procesie aktywacji systemu doprowadzi do konieczności powtórnej weryfikacji legalności nabytego oprogramowania w ciągu kolejnych 30 dni.

Interfejs Aero nie dla pirata

Interfejs Aero nie dla pirata

Jeżeli chodzi o interfejs Aero, to informacja o konieczności potwierdzenia legalności posiadanego systemu będzie wyświetlana każdorazowo przy starcie Visty. Windows Defender natomiast będzie nadal wyszukiwał na dysku peceta programów spyware i identyfikował je na podstawie wbudowanej bazy definicji, nie będzie jednak usuwał znalezionych "szpiegów", jeśli wykryta zostanie kopia nieaktywowana Visty.

Działanie Windows Defendera także zostanie uzależnione od legalności systemu

Działanie Windows Defendera także zostanie uzależnione od legalności systemu