Vista ma mniej niż 1% rynku

Windows Vista być może z czasem zacznie dominować na rynku systemów desktopowych - na razie jednak wiele mu do tego brakuje. Jak wynika z analiz firmy Net Applications, Vista jest w tej chwili szóstym pod względem popularności OS-em - korzysta z niego zaledwie 0,93% użytkowników.

Zestawienie sześciu najpopularniejszych systemów operacyjnych wygląda w tej chwili tak:

1. Windows XP - 84,3%

2. Windows 2000 - 4,8%

3. Mac OS X (PowerPC) - 4,3%

4. Mac OS X (Intel) - 2,1%

5. Windows 98 - 1,5%

6. Windows Vista - 0,93%

Net Applications opiera się w swoich wyliczeniach na danych o użytkownikach 40 tys. stron WWW.

Analitycy zwracają uwagę, że choć Vista nie zdobyła na razie znaczącej popularności, to odnotować trzeba, iż w ciągu zaledwie miesiąca liczba użytkowników tego systemu zwiększyła się blisko pięciokrotnie (w styczniu z Visty korzystało zaledwie 0,2% użytkowników - wtedy system ten na liście najpopularniejszych OS-ów wyprzedzał również Windows NT oraz kilka dystrybucji Linuksa).

"Wielkie pytanie brzmi: kiedy użytkownicy zaczną masowo przesiadać się na Vistę? Ze statystyk widać, iż opóźnienie premiery następcy Window XP zostało dobrze wykorzystane przez koncern Apple, który łącznie zdołał zdobyć 6,38% rynku systemów operacyjnych. Wydaje się, że w tej chwili Vista kupowana jest głównie z nowymi komputerami - tylko, że popyt na nie nie jest na razie zbyt duży" - komentują analitycy Net Applications.

Warto przypomnieć, iż niektórzy eksperci już wcześniej prognozowali, iż większość użytkowników nie postąpi po myśli Microsoftu (to znaczy, iż nie kupią oni nowych komputerów zaraz po premierze Visty), lecz raczej poczekają z wymianą sprzętu i systemu do roku 2009.