Vista mniej wydajna niż XP

Praca z Windows Vista jest mniej wydajna niż w przypadku Windows XP i Mac OS X. Takie wyniki podała firma doradcza Pfeiffer Consulting, bazując na szeregu testów dokonanych w tych systemach operacyjnych.

W czasie testów badano wydajność rozumianą jako efektywność współpracy użytkownika z systemem operacyjnym. Mierzono różnice w czasie wykonywania typowych czynności przy pracy z systemem operacyjnym, m.in. otwierania folderów, usuwania plików, sprawdzano prędkość reakcji typowych elementów okien aplikacji.

Jak się okazuje, nawet drobiazgi mogą mieć duży wpływ na ogólną wydajność pracy z systemem. Charakterystyczne dla Windows Vista opóźnienie wyświetlania zawartości menu w oknach aplikacji zmniejsza, wg analizy Pfeiffer Consulting, efektywność pracy aż o 20% w stosunku do Windows XP. Również wydajność pracy z folderami i plikami jest gorsza, stratę efektywności oszacowano w tym przypadku na 16%. Wśród testowanych systemów najlepszą efektywnością wykazał się Mac OS X. To dość zaskakujący wniosek, zwłaszcza w świetle uwag o zbyt wielu, zdaniem niektórych, podobieństwach interfejsu Windows Vista do Mac OS X. Porównanie wydajności pracy w Windows Vista i Windows XP wypada bardziej przekonująco. Należy jednak pamiętać, że działanie wielu elementów interfejsu obu systemów można dopasować do indywidualnych potrzeb, np. możliwe jest wyłączenie krytykowanego opóźnienia wyświetlania menu w Windows Vista.