Vista na sześć sposobów

Microsoft oficjalnie przedstawił plany dotyczące różnych edycji Windows Vista.

Z sześciu zapowiadanych aż trzy będą przeznaczone dla użytkowników domowych, dwie do firm oraz jedna dla mniej zamożnych. Wszystkie wersje będą dostępne w odmianach 32- i 64-bitowej.

Listę otwiera najprostsza wersja - Windows Vista Starter, która ma być następcą Windows XP Starter Edition. Będzie to najtańsza Vista, przeznaczona na rozwijające się rynki i przystosowana do pracy na sprzęcie starszego typu. Nie będzie w niej m.in. nowego interfejsu graficznego Aero Glass oraz zostanie pozbawiona wielu funkcji.

Najprostszą z domowych wersji będzie Vista Home Basic, która zastąpi Windows XP Home Edition i będzie łatwym w obsłudze systemem dla użytkowników korzystających z Internetu i tworzących proste dokumenty. Ma zawierać takie narzędzia, jak Search Explorer, Sidebar czy filtry rodzinne. Z kolei Vista Home Premium będzie dodatkowo wyposażona w funkcje Windows Media Center, program do nagrywania płyt CD/DVD, interfejs Aero oraz narzędzia do mobilnego wykorzystania komputera. Ta wersja umożliwia podłączenie do komputera konsoli Xbox 360. W najbardziej zaawansowanej wersji Windows Vista Ultimate zebrano funkcje z dwóch pozostałych domowych wersji systemu.

Miejsce Windows XP Professional zajmie Vista Business. Będzie oferować usprawniony system wyszukiwania oraz organizacji plików, a także technologię Tablet PC i system rozpoznawania pisma, co pozwoli na posługiwanie się komputerem z użyciem cyfrowego pióra zamiast klawiatury. W tym systemie będzie obsługa układów wieloprocesorowych, dodatkowe narzędzia administracyjne i do zdalnego dostępu oraz obsługa protokołów IPSec i NetWare. Bardziej wymagające firmy mogą sięgnąć po wersję Vista Enterprise, przygotowaną z myślą o dużych przedsiębiorstwach, wyposażonych w rozbudowaną infrastrukturę IT. Oprócz funkcji dostępnych już w Windows Vista Business, będzie oferować szyfrowanie dysków BitLocker oraz wirtualną maszynę VirtualPC.

Oprócz tych sześciu podstawowych wersji w sprzedaży pojawią również wersje z oznaczeniem N, np. Business N. Będzie to system operacyjny bez odtwarzacza Windows Media Player. Takie rozwiązanie wymusiła Unia Europejska.

Informacje http://www.microsoft.com/vista