Vista nie będzie zwalniać z upływem czasu

Microsoft przyznał, że systemy Windows z upływem czasu robią się coraz wolniejsze. Gigant z Redmond zapowiedział jednak, że wbudowana w Vistę technologia SuperFetch sprawi, iż nawet po roku używania OS będzie tak samo sprawny, jak tuż po instalacji.

Powszechnie znana jest przypadłość Windows polegająca na odczuwalnym spowolnieniu działania systemu wraz z instalacją kolejnych programów czy uaktualnień. Tymczasem Gabriel Aul, kierownik do spraw planowania z Microsoftu, twierdzi, że Vista nie tylko nie stanie się bardziej ociężała, ale wręcz przyspieszy po kilku tygodniach używania od pierwszego uruchomienia!

Za wyraźny wzrost wydajności ma odpowiadać funkcja zwana SuperFetch, która sprawdza, które programy są najczęściej wykorzystywane i zawczasu ładuje je do pamięci. Choć technika nie jest nowa - była stosowana już w Windows XP - Aul twierdzi, że nowej wersji Windows została ona znacząco udoskonalona, dzięki czemu na przykład szybciej przystosuje się do zmian upodobań użytkownika.

W Viście pojawi się także dodatkowy element Panelu sterowania odpowiadający za kontrolę nad szybkością działania systemu. Co więcej, jak mówi Aul, OS sam poinformuje użytkownika, kiedy zacznie działać wolniej!