Vista - nie chcesz słuchać dźwięku startowego? To nara!

Trudno powiedzieć, czy jest to kolejny etap kampanii "Niech o nas mówią cokolwiek, byle mówili", czy może doniesienie, które będzie prawdziwe również w kontekście ostatecznej wersji systemu. Jedno jest pewne: zaawansowani użytkownicy nie będą zadowoleni. O co chodzi? O niemożność wyłączenia dźwięku startowego w systemie Windows Vista.

Robert Scobleizer, eksblogger Microsoftu, doniósł niedawno, że w Viście nie da się zmienić dźwięku startowego systemu. Nawet biorąc pod uwagę, że zrobił go człowiek-legenda, Robert Fripp (patrz artykuł: "Robert Fripp + Windows Vista - zrozumiesz, gdy usłyszysz"), trudno zrozumieć sensowność tego założenia.

W uzasadnieniach podawano, że dźwięk pozwoli na ocenienie, iż proces ładowania danych do pamięci się zakończył, a komputer nadaje się do pracy. Mówi się również o ustawionym na sztywno dźwięku startowym w Xboksie oraz urządzeniach Sony i Toshiby.

Deweloperzy nie wykluczają jednak, że kiedy sprzeciw społeczności będzie silny, kolejny raz przemyślą, czy nie jest to zbyt poważna ingerencja w maszyny użytkowników. Niewykluczone zatem, iż co bardziej zaawansowani właściciele komputerów zdołają dźwięk wyłączyć lub zmienić go na coś innego.

Vista RC1 - jest

Warto przy okazji dodać, że udostępniono już finalną wersję RC1 systemu Windows Vista. Wbrew naszym wcześniejszym spekulacjom (które podchwyciło kilka polskich portali newsowych) jest to build 5600. Tymczasem pierwsza edycja Visty oznaczona jako "RC1" była buildem 5485.