Vista "nie najlepszym" systemem operacyjnym

Na miesiąc przed premierą Windows 7 jeden z dyrektorów Microsoftu przyznał, że Vista nie była najlepszym systemem opracowanym przez firmę z Redmond.

Dla wielu analityków i użytkowników to stwierdzenie nie jest zaskoczeniem - już w 2007 roku skrytykowano Vistę za zbytnie przeładowanie, powolność i trudność w użytkowaniu. Jest to jednak najostrzejsza krytyka, na jaką pozwolił sobie przedstawiciel wysokiego szczebla zarządzania Microsoftu.

"Ludzie nie zawsze doceniają znaczenie tego, czy produkt jest dobry czy zły" - powiedział Charles Songhurst, dyrektor generalny Microsoftu, odpowiedzialny za strategię korporacyjną w trakcie konferencji dla inwestorów. "Czasem produkty są dobre, czasem są nieudane. Moim zdaniem Vista była tym mniej dobrym produktem Microsoftu." Na przeciwnym biegunie Songhurst umieścił nowy system operacyjny - Windows 7, który spotkał się z pozytywnym przyjęciem użytkowników, analityków i recenzentów. Zdaniem Songhursta to bardzo dobry system operacyjny, znakomicie przygotowany przez Microsoft.

W przeszłości szefowie firmy z Redmond porównując Vistę i Windows 7 z nowym systemem w ograniczonym stopniu publicznie krytykowali Vistę. W październiku ubiegłego roku Steve Ballmer nazwał Windows 7 "znacznie lepszą Vistą", natomiast Stephen Sinofsky, czuwający nad rozwojem Windows potwierdził, że przy opracowywaniu Visty popełniono błędy, jednak zastrzegł, że nie powtórzą się one w Windows 7.

Podczas konferencji online Songhurst odrzucił pogląd, że zagrożeniem dla dominacji Microsoftu na rynku systemów operacyjnych mogą być systemy Apple Mac OS X i Google Chrome OS. Chociaż wg Songhursta Apple ma nad Microsoftem przewagę - integrację pionową - trudno jest jednak wskazać sposób, w jaki w nadchodzącej dekadzie koncern ten mógłby się stać bardziej atrakcyjny dla osób decydujących o informatyce w firmach.

Integracja pionowa oferuje znacznie większe możliwości, niż w wypadku strategii horyzontalnej. Jednak jej wadą są ograniczone możliwości Apple’a wkroczenia na rynek firmowych systemów operacyjnych, gdzie Microsoft ma jeszcze mocniejszą pozycję, niż na rynku komputerów domowych. Próbą uatrakcyjnienia Mac OS X dla firm jest wbudowane wsparcia dla Microsoft Exchange Server 2007 w systemie Snow Leopard.

Według Songhursta, Microsoft powinien poradzić sobie także z odparciem ataków Google’a i jego Chrome OS. "Ponieważ Chrome OS nie istnieje, trudno powiedzieć coś więcej na jego temat. Jeśli okaże się, że będzie to jeden z najwspanialszych systemów operacyjnych i będzie potrafić to, o czym nikt wcześniej nawet nie pomyślał, wówczas stanie się prawdziwym zagrożeniem dla Microsoftu" - powiedział Songhurst. "Jeśli jednak będzie podobny do tego, co proponujemy, tyle, że za niższą cenę, zagrożenie z jego strony będzie znacznie mniejsze. Najlepszą obroną, jaką dysponujemy, jest jakość Windows 7" - twierdzi przedstawiciel Redmond.