Vista nie ruszy na Makach, Mac OS X - na pecetach

Na maszynach wyprodukowanych przez Apple Computer, nawet tych z procesorami Intela, nie będzie można uruchomić systemu operacyjnego Windows Vista. Oświadczenie przedstawiciela koncernu raz na zawsze rozwiało marzenia o kolejnym kroku zbliżającym do siebie użytkowników Maków i pecetów.

Głównym problemem, uniemożliwiającym instalowanie Mac OS X na komputerach typu PC i Windows na Makach z procesorami Intela, jest różnica w bootowaniu obu systemów operacyjnych. Fani komputerów Apple'a od dawna liczyli na to, że nowa wersja Windows - Vista - będzie łatwiejsza do uruchamiania na Makach niż Windows XP, ponieważ Vista, podobnie jak system operacyjny Mac OS X, będzie używać Extensible Firmware Interface (EFI) w trakcie bootowania. Windows XP, podobnie jak wszystkie starsze wersje tego systemu operacyjnego, używa Basic Input Output System (BIOS), który ma już ponad 20 lat.

Niestety, do oczekiwanego zbliżenia platform nie dojdzie. Cameron Esfahani, przedstawiciel Apple Computer, poinformował w trakcie Intel Developer Forum, że, według jego wiedzy, jedynie 64-bitowa wersja systemu operacyjnego Windows Vista będzie wspierać standard EFI, podczas gdy obecnie wszystkie nowe komputery Mac używają 32-bitowych procesorów Intela. Cameron Esfahani wyraźnie stwierdził, że nie sądzi, by w najbliższym czasie było możliwe instalowanie Visty na komputerach wyprodukowanych przez Apple. W tym samym czasie przedstawiciel Microsoftu potwierdził, że pierwsze wersje Windows Vista nie będą wspierać EFI w ogóle i na tą funkcjonalność trzeba będzie poczekać do późniejszych wersji.

Już od dawna, jeszcze zanim koncern Apple zaczął produkować komputery z procesorami Intel, liczni entuzjaści próbowali uruchomić system operacyjny Mac OS X na pececie, lub Windows na Maku. Apple nie zamierza w żaden sposób utrudniać użytkownikom wyprodukowanych przez siebie komputerów prób uruchomienia któregoś z systemów operacyjnych Windows na swoich maszynach, ale nie zamierza też wspierać ani ułatwiać tych działań. Z drugiej jednak strony, koncern Steve'a Jobsa zamierza zrobić wszystko, łącznie z podjęciem kroków prawnych, by uniemożliwić uruchomienie systemu operacyjnego Mac OS X na jakimkolwiek innym sprzęcie, niż wyprodukowanym przez Apple.

W czerwcu 2005 r. przedstawiciele koncernu ogłosili przeniesienie całej linii komputerów Mac na procesory produkowane przez Intela. Pierwsze maszyny Appla w tej konfiguracji, stacjonarny iMac i laptop MacBook Pro, zadebiutowały w styczniu tego roku. Niedawno koncern zaprezentował komputer Mac Mini, kolejny produkt z procesorem Intel, o którym pisaliśmy w artykule "Mac mini na Intelu".


Zobacz również