Vista: niska popularność owocem błędów przeszłości

Według analityków, Microsoft także zbytnio pośpieszył się z premierą swojego systemu. Potwierdzają to również słowa, odpowiedzialnego za rozwój platformy Windows Stevena Sinofsky`ego. Pod koniec 2006 r. w wiadomości przesłanej do Steve`a Ballmera miał on napisać, że współpraca z producentami sprzętu była dość utrudniona.

W upublicznionej niedawno korespondencji Steven Sinofsky skarży się, że tylko nieliczni dostawcy wierzyli, że premiera Windows Vista rzeczywiście odbędzie się na początku 2007 r. "Rozpoczęli prace zbyt późno, a to doprowadziło do problemów z dostępnością sterowników" - czytamy w liście.

Steven Sinofsky zauważa również, że niektóre zmiany w architekturze Visty były dokonywane zbyt późno. Z tego powodu część producentów sprzętu nie miała szans zdążyć z pracami nad sterownikami na czas. To natomiast powodowało problemy z kompatybilnością i dostępnością niektórych funkcji.

"Przykładowo interfejs Aero działał ze sterownikami do XP, a nowszych sterowników po prostu nie było" - pisze. Jego zdaniem dodatkowych problemów nastręczały systemy zabezpieczeń zaimplementowane w Windows Vista.