Vista odniesie sukces?

Z najnowszych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że przedsiębiorcy z Wysp będą szybko przesiadali się na Windows Vista. Badania przygotowała organizacja National Computing Centre (NCC). Wynika z nich, że do końca 2008 roku Vista będzie wykorzystywana na 12% brytyjskich pecetów w firmach.

Analitycy twierdzą też, iż nie należy liczyć, że Viście w najbliższym czasie zagrozi Linux - w chwili obecnej pecetów z opensource'owym systemem jest w Wielkiej Brytanii 300-krotnie mniej niż maszyn z Windows XP. W ciągu dwóch najbliższych lat stosunek ten zmieni się na 1:125. Nie wyjaśniono jednak, czy zmiana ta będzie spowodowana rosnącymi udziałami Linuksa w rynku, czy też spadającym udziałem Windows XP, który będzie zastępowany przez Vistę. Tak czy inaczej, udział OS-u spod znaku pingwina pozostanie marginalny.

Z kolei przewidywany przyrost Visty wróży temu systemowi spory sukces. Jeśli rzeczywiście wyniki badań sprawdzą się w praktyce, będzie to oznaczało, że najnowszy OS z Redmond będzie zdobywał rynek szybciej, niż Windows XP. Gdy w 2001 roku NCC pytała brytyjskich przedsiębiorców o XP, okazało się, że jedynie 5,5 procenta z nich ma zamiar zastosować ten system w ciągu najbliższych dwóch lat. Obecnie należy do niego 62 procent korporacyjnego rynku na Wyspach.

Michael Dean, szef ds. marketingu NCC stwierdził: "Vista będzie przyjmowała się szybciej niż XP. Użytkownicy postrzegają ją jako produkt bardziej niezawodny". Pytany o to, czy do środowiska Microsoftu biznes ma większe zaufanie, Dean odpowiedział: "Wydaje się, że tak. Windows Server 2003 dominuje na rynku, więc nie jest zbytnią niespodzianką, że podobnie jest w przypadku XP". Komentując rynkowe postępy Linuksa, pracownik NCC powiedział: "W większości firm odgrywa on marginalną rolę. Jego udziały w rynku rosną, ale zwykle odbywa się to kosztem Uniksa".

Badania NCC różnią się od wyników innych ekspertyz. Firma analityczna Gartner twierdzi, że firmy mogą zacząć przechodzić na Vistę dopiero w 2008 roku. Z kolei analityk IDC, Al Gillen, uważa, że do końca 2007 roku najnowszy OS z Redmond będzie wykorzystywany na 11% firmowych desktopów.

Sam Microsoft postawił sobie bardzo ambitny cel. Jego przedstawiciele ujawnili, że chcieliby, żeby do końca przyszłego roku Vista była zainstalowana na 20% firmowych pecetów.