Vista opóźniona przez Komisję Europejską - tak czy nie?

Wygląda na to, że premiera kolejnego produktu może zostać opóźniona w Europie. Tym razem jest to Vista: Microsoft twierdzi, że Komisja Europejska może wpłynąć na datę premiery systemu w krajach Unii.

Przedstawiciele software'owego giganta oskarżają KE o brak zdecydowanej decyzji dotyczącej wymagań, które musi spełnić Vista, by można ją było wprowadzić na rynek europejski.

Jak mówi Guy Esnouf, jeden z pracowników Microsoftu, w ciągu ostatnich piętnastu miesięcy korporacja dostarczała Komisji wszelkie opisy, które mogłyby pomóc w przystosowaniu systemu do wymogów unijnych.

Przedstawiciele krajów członkowskich zgłosili kilka uwag, ale na konkretne propozycje dostarczone wiosną 2006 roku jeszcze nie odpowiedzieli. Gdyby okazało się, że wymagają od Microsoftu sporych modyfikacji systemu, Vista w Europie może się spóźnić.

Tymczasem według ostatnich zapowiedzi następca Windows XP ma się pojawić w sprzedaży na całym świecie (prócz Europy? - red.) w styczniu 2007 roku.

Co na to Komisja Europejska?

Przedstawiciele KE odpowiadają bardzo krótko, że "jest wprowadzaniem w błąd sugerowanie, że Komisja może być powodem opóźnień Visty w Europie".