Vista po roku - wynik słabszy od XP

Bill Gates w trakcie swojego wystąpienia na targach Consumer Electronics Show 2008 poinformował, że od momentu oficjalnej premiery w styczniu 2007 r. Windows Vista sprzedał się w liczbie 100 milionów kopii. Pod kontrolą systemu działało 39 % nowych komputerów PC sprzedanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. To wynik niemal dwukrotnie słabszy od osiągnięć Windows XP sprzed sześciu lat.

Serwis InformationWeek szacuje, że z ogólnej liczby pecetów sprzedanych od stycznia 2007 r. do dziś, 39 % posiadało preinstalowaną Vistę. Tymczasem poprzednik Visty, XP, sprzedał się w ciągu pierwszego roku od premiery w liczbie 89 milionów kopii, a ze wszystkich nowych komputerów sprzedanych w tym samym okresie aż 67 % pracowało pod jego kontrolą.

Windows XP trafił na rynek w październiku 2001 r.

Zgodnie z danymi dostarczonymi przez firmę Gartner sprzedaż pecetów w 2002 r. wyniosła 132,4 mln. sztuk, natomiast w 2007 r. - 255,7 mln. zestawów.

Nawet biorąc pod uwagę stały rozwój rynku komputerów PC, rezultat Visty można uznać za niezbyt satysfakcjonujący dla Microsoftu. Wysokie nakłady finansowe poniesione przez giganta z Redmond na opracowanie nowej wersji "okien" i promocję nie przełożyły się na wyniki sprzedaży.

Obecnie szacuje się, iż udział Visty w rynku systemów operacyjnych wynosi ok. 10 %. Być może sytuację tego OS-a poprawi od dawna oczekiwany Service Pack 1.