Vista pre-RC1 w akcji

Wyrzuć do śmieci płyty z oficjalną betą 2, nawet jeśli podoba ci się częściowo spolszczony interfejs. Jest coś lepszego: build 5456. Oto pierwsza chyba wersja systemu, która może rościć sobie prawa do bycia "następcą Windows XP".

Plotki głoszą, że gałąź 54xx Windows Vista odłączyła się od gałęzi 53xx przynajmniej na miesiąc przed udostępnieniem 5384 internautom. Nie wiemy, czy to prawda, ale jedno możemy potwierdzić: 54xx i 53xx to jak niebo i ziemia. Zacznijmy jednak od początku, czyli od interfejsu.

Glass jaki jest, każdy widzi. W buildzie 5456 właściwie nic się nie zmieniło. Odrobinę upiększono ikony, widoczne w menu z logo Windows (dawne menu &Start&), kolejne piktogramy zostały zapisane w formacie wektorowym (można je skalować bez pogorszenia jakości), na pasku szybkiego uruchamiania pojawił się przycisk pozwalający na wyświetlenie nowego zbioru aktywnych okien (alternatywa dla [Alt Tab]) itd. Ogólnie bez rewelacji.

Dużo większe zmiany musiały zajść we wnętrzu systemu operacyjnego. Na naszej platformie testowej Vista instaluje się w rewelacyjnie krótkim czasie, bo w ciągu niecałych 22 minut - a warto przypomnieć, że to około 7 GB danych! Na tym samym sprzęcie Windows XP przerzuca się na dysk w przeciągu 25 minut.

Sporo zmieniło się też w podsystemie zarządzania uprawnieniami (UAC, User Account Control) - Vista przestała zadręczać użytkownika pytaniami, czy aby na pewno chce uruchomić aplet X. Niektóre opcje, choćby ustawienia firewalla, zostały domyślnie skonfigurowane na poziomie bardziej restrykcyjnym, czyli bezpieczniejszym (patrz też: www.pcworld.pl/news/95510.html).

W tej wersji systemu po raz pierwszy widać wyraźnie, jak rozsądne było przeniesienie sterowników z poziomu jądra do przestrzeni użytkownika. Jeszcze w buildzie 5384 sterowniki ATI destabilizowały działanie maszyny wyposażonej w procesor dwurdzeniowy - ich awaria prowadziła do całkowitego zamrożenia systemu.

W 5456 nie ma o tym mowy: wszystko, co w Windows XP powodowało wyświetlenie niebieskiego ekranu, w Viście wywoła tylko komunikat typu "Sterownik XYZ spowodował wystąpienie błędu, ale już go skorygowaliśmy".

Te sterowniki spowolniają uruchamianie systemu. Co chcesz z nimi zrobić?

Czekamy na RC1 i mamy cichą nadzieję, że będzie się wywodził z linii 54xx.