Vista rajem dla wirusów z XP?

Znaczna część wirusów napisanych dla systemu Windows XP z powodzeniem będzie działała również w Windows Vista - prognozuje Alexander Gostev z firmy Kaspersky Lab, cytowany przez serwis ZDnet.co.uk.

Zdaniem Gosteva, w tej chwili Vista wydaje się lepiej zabezpieczona przed atakami robaków i wirusów, jednak sytuacja zmieni się, gdy tylko system ten zacznie się upowszechniać. "My nie pytamy, czy w Viście znalezione zostaną jakieś błędy. Pytanie brzmi: kiedy to nastąpi" - tłumaczy ekspert z Kaspersky Lab.

Jego zdaniem, Vista będzie podatna nie tylko na ataki nowych wirusów, ale także starszych, pisanych z myślą o Windows XP. Gostev tłumaczy, że jednym z elementów chroniących Vistę przed wirusami miał być system kontroli przywilejów użytkownika (UAC - User Account Control), jednak jego zdaniem nie będzie on skuteczny. "Już teraz istnieją tysiące wirusów, które z powodzeniem instalują się i działają na koncie o ograniczonych uprawnieniach. Szacujemy, że co najmniej 9 z 10 takich "szkodników" napisanych z myślą o Windows XP, zadziała również w Viście" - tłumaczy Alexander Gostev. Jego zdaniem, sytuacje dodatkowo pogorszy fakt, iż niezbyt wielu użytkowników Windows Vista zdecyduje się na korzystanie z konta o ograniczonej funkcjonalności (z uwagi na związane z tym ograniczenia).

Przedstawiciel Kaspersky Lab sądzi także, że niezbyt skuteczny okaże się system ochrony kernela systemu - PatchGuard. Jego zdaniem, będzie to pierwszy element zabezpieczeń Visty, który zostanie "rozpracowany" przez twórców wirusów. "Już teraz podejmowane są takie próby i widać pierwsze efekty" - mówi Gostev.

Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu Jewgienij Kasperski, szef firmy Kaspersky Lab, przedstawił swoją prognozę dotyczącą rozwoju wirusów dla systemu Linux - stwierdził on, iż system spod znaku pingwina jest tak samo narażony na działanie wirusów, jak Windows. Zainteresowanym polecamy zapoznanie się z zapisem rozmowy z szefem Kaspersky Lab.