Vista sprzedaje się lepiej niż XP

W ciągu pierwszego miesiąca od wprowadzenia na rynek systemu Windows Vista na całym świecie Microsoft sprzedał ponad 20 mln licencji. Przedstawiciele Microsoftu mówią, że to doskonały wynik i przypominają, iż w pierwszych dwóch miesiącach dostępności systemu Windows XP sprzedano "zaledwie" 17 mln licencji.

Analitycy studzą nastroje - Richard Shim z IDC mówi, iż wyniki te mogę być przeszacowane. Shim dodaje też, że uzyskanie przez Vistę lepszych wyników sprzedaży niż XP nie jest szczególnie imponujące - szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę fakt, iż Windows XP pojawił się na rynku w czasie kryzysu na rynku komputerów PC. "Pamiętać trzeba, że 6 lat temu na świecie było zdecydowanie mniej "pecetów" - naturalne jest więc, że teraz nowy system znalazł więcej nabywców" - tłumaczy przedstawiciel IDC.

Microsot podaje, że na liczbę 20 mln licencji składają się zarówno wersje OEM (czyli różne wersje Visty sprzedane wraz z nowymi komputerami), jak i wydania box oraz pakiety uaktualniające system z Windows XP do Visty.

Koncern nie poinformował niestety, które wersje następcy Windows XP cieszą się największym zainteresowaniem klientów - jednak z danych przedstawianych przez dystrybutorów sprzętu i oprogramowania wynika, iż klienci raczej unikają podstawowych, najbardziej okrojonych wydań (przedstawiciele Della mówią, że najchętniej kupowaną u nich wersją jest Home Premium).