Vista szybsza niż XP

Szybko działająca Vista to nie mrzonki. Mało kto o tym wie, ale w systemie znajduje się spory zapas mocy. Być może Microsoft obawiał się, że zmiana niektórych opcji wpłynie na stabilność Windows. Na szczęście wiele modyfikacji można wykonać bez żadnego ryzyka.


Szybko działająca Vista to nie mrzonki. Mało kto o tym wie, ale w systemie znajduje się spory zapas mocy. Być może Microsoft obawiał się, że zmiana niektórych opcji wpłynie na stabilność Windows. Na szczęście wiele modyfikacji można wykonać bez żadnego ryzyka.

Komputerowi spece nie są zadowoleni z Visty. Właściwie nie ma się czemu dziwić: najmłodsze dziecko Microsoftu sprawdza się raz lepiej, raz gorzej. W starszych maszynach system funkcjonuje powoli. W nowocześniejszych wydaje się działać sprawnie, dopóki użytkownik nie zainstaluje XP. Okazuje się wtedy, że interfejs starszej wersji Windows reaguje szybciej, od momentu uruchomienia komputera pulpit pokazuje się prędzej, a gry potrzebują mniej pamięci.

Ale nie taki diabeł straszny, jak go malują. Istnieją sposoby na zahamowanie olbrzymiego apetytu Visty na pamięć i moc procesora.

Zainstaluj aktualizacje

Vista szybsza niż XP

Opcja Włącz zaawansowaną wydajność powinna być uaktywniona w wypadku tych dysków, które zostały umieszczone w obudowie komputera i nie odłączą się same.

Zanim rozpoczniesz przygodę z tuningiem, skup się na aktualizacjach. Kliknij Start | Wszystkie programy | Windows Update, żeby sprawdzić, czy Microsoft nie przygotował nowych łat do twojego systemu. Jedną z istotnych paczek był np. zestaw KB941649, który wejdzie w skład pakietu Service Pack 1 (http://www.pcworld.pl/news/128433.html ). Po instalacji drugiej wersji - pierwsza powodowała problemy z kontrolerami USB i została szybko podmieniona - nasza testowa maszyna zaczęła uruchamiać się o 10 sekund krócej. To zauważalna różnica.

Czas uruchamiania Visty: 1 min 31 s

Uwolniona pamięć: 0 MB

Zmień sterowniki

Interfejs Windows Aero ma duże zapotrzebowanie na moc obliczeniową układu na karcie graficznej (GPU). Z kolei do poprawnego funkcjonowania GPU konieczny jest wydajny chipset płyty głównej. Żaden z wymienionych układów elektronicznych nie będzie działał dobrze, jeśli nie zainstalujesz do niego odpowiednich sterowników. Dlatego tuż po przeprowadzeniu aktualizacji systemu sprawdź, czy producent nie opublikował ich nowszych wersji - do twojej karty graficznej lub mostka północnego/południowego.

Niestety, sterowniki mają to do siebie, że z czasem są coraz większe. Jeśli pobrałeś uaktualnienie i okazało się, że jest wolniejsze albo wymaga więcej pamięci RAM, zalecamy powrót do starszego wydania.

Czas uruchamiania Visty: 1 min 31 sUwolniona pamięć: 30 MB

Usuwaj i defragmentuj

Pliki tymczasowe stosowane są podczas instalacji oprogramowania i pobierania zawartości z Internetu. System operacyjny używa ich w bardzo specyficzny sposób, najczęściej wielokrotnie doklejając kolejne fragmenty danych. Z tego właśnie powodu warto kasować je przynajmniej raz na miesiąc (patrz artykuł: "Porządkowy w note-booku" w tym wydaniu PCWK), a później uruchamiać defragmentację.

Czas uruchamiania Visty: 1 min 27 s

Uwolniona pamięć: 0 MB

Pomóż dyskowi działać lepiej

Vista szybsza niż XP

Styl klasyczny ma od lat wielu zwolenników. "Bawienie się" w interfejs Aero wielu specjalistów uznaje za ujmę na honorze.

Dziwnym trafem Microsoft "zapomniał" o drobnym szczególe: włączeniu trybu DMA w twardych dyskach. Jego uruchomienie w wypadku urządzeń SATA nie musi powodować istotnej różnicy w szybkości pracy systemu, natomiast starsze komputery z dyskami PATA powinny przyspieszyć. Sprawdź sam: kliknij Start | Komputer | Właściwości systemu | Menedżer urządzeń | Kontynuuj. Rozwiń gałąź Stacje dysków i sprawdź właściwości widocznych w oknie napędów. Na karcie Zasady opcja Włącz zaawansowaną wydajność nie jest zaznaczona - a powinna być!

Czas uruchamiania Visty: 1 min 21 s

Uwolniona pamięć: 0 MB

Przyspiesz sieć

Najnowsza wersja systemu operacyjnego Microsoftu przygotowana jest na nadejście protokołu IPv6, który rozwiąże problem z kończącą się pulą adresów IP4. Aby się o tym przekonać, kliknij Start | Sieć | Centrum sieci i udostępniania | Zarządzaj połączeniami sieciowymi, a następnie sprawdź właściwości połączeń ethernetowych i Wi-Fi.

Pole Protokół internetowy w wersji 6 (TCP/IP) możesz spokojnie odznaczyć. To samo dotyczy opcji Sterownik We/Wy mapowania z odnajdowaniem topologii łącza oraz Responder odnajdowania topologii warstwy łącza. W małych domowych sieciach żaden z tych trzech elementów nie jest potrzebny, a każdy może wpływać na obniżenie szybkości transferu danych.

Musisz jednak pamiętać, że dwa ostatnie składniki odpowiadają za budowanie mapy sieci widocznej w oknie Centrum sieci i udostępniania. Na szczęście dla nas schemat ten zwykle jest wyświetlany niepoprawnie albo składa się tylko z trzech oczywistych części (twój komputer, Wiele sieci, Internet).

Czas uruchamiania Visty: 1 min 21 s

Uwolniona pamięć: ok. 30 MB

Vista zajmuje za dużo pamięci?

Podczas tuningu systemu prowadzonego zgodnie z naszymi wskazówkami zauważysz, że objętość uwolnionej pamięci RAM bywa inna na różnych komputerach. To normalne, wiele zależy od wersji sterowników i systemu operacyjnego.

Nie martw się też, że Vista zajmuje całą dostępną pamięć - czy jest jej 512 MB, czy 4 GB. Następcę Windows XP zaprojektowano tak, by buforował pliki systemu operacyjnego i aplikacji użytkownika, wykorzystując niemal cały zasób pamięci. Pamiętaj: RAM, który pozostał wolny, to RAM zmarnowany.