Vista w Europie droższa nawet o 80%?

Brytyjskimi internautami wstrząsnęła wiadomość, że ceny najnowszego systemu Microsoftu - Windows Vista - będą dla nich nawet o 90% wyższe, niż dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Tak różniły się przynajmniej ceny produktu na brytyjskiej i amerykańskiej stronie sklepu Amazon. Okazuje się, że podobnie stać się może w przypadku polskiej wersji Visty.

Porównanie amerykańskiej (Amazon.com) i brytyjskiej (Amazon.co.uk) wersji strony największego sklepu internetowego świata doprowadziło do prawdziwej burzy na stronach popularnego serwisu Hexus.net. Okazało się bowiem, że system Windows Vista jest w brytyjskim cenniku znacznie droższy, niż w amerykańskim. Dla przykładu, wersja Vista Ultimate w przedsprzedaży wyceniona została na 369,99 funtów podczas gdy Amerykanie zamówić ją mogli już za 379 dolarów. Według piątkowego kursu wymiany wyspiarze zapłaciliby więc o około 90% więcej niż mieszkańcy USA.

Co ciekawe, przedstawiciele Microsoftu nie zaprzeczyli doniesieniom serwisu. W odpowiedzi na pytania Hexus.net, Steve Dunn, Dyrektor Finansowy giganta z Redmond podkreślił jedynie, że "na cenę produktów Microsoftu wpływają także inne czynniki takie jak koszty transportu i dostaw, marketingu czy tłumaczenia na różne języki. Dodatkowo skala sprzedaży w Stanach Zjednoczonych także może wpłynąć na różnicę w cenie [w stosunku do wersji europejskich- przyp.red.]". Przedstawiciele Microsoftu podkreślili też, że ceny podane na Amazon.co.uk nie są oficjalnymi cenami sugerowanymi przez producenta. Co ciekawe, wkrótce po ujawnieniu sprawy z brytyjskiej strony sklepu Vista zniknęła.

Przeglądając fora internetowe szybko można dojść do wniosku, że wielu Brytyjczyków zastanawia się nad zamówieniem systemu w USA - nawet po doliczeniu podatku cena będzie znacznie mniejsza niż w Wielkiej Brytanii.

Nas, bardziej niż rynek brytyjski, interesuje sytuacja w Polsce. Z nieoficjalnych informacji wynika, że pudełkowa wersja Windows Vista Ultimate może kosztować nawet około 1900 złotych. W przeliczeniu (wg. kursu NBP 8.01.2007) to aż 637 dolarów lub prawie 330 funtów. Oczywiście, ceny wersji OEM będą znacznie niższe - wciąż jednak wspomniana wersja Ultimate może kosztować około 1270 złotych (czyli 220 funtów). Pozostaje mieć nadzieję, że te informacje nie sprawdzą się albo Microsoft (lub dystrybutorzy) zaproponuje naprawdę ciekawe promocje lub rabaty.


Zobacz również