Vista wspierana do 2012 - a XP do... 2014 roku!

Microsoft poinformował właśnie, że podstawowe wsparcie techniczne dla Windows XP świadczone będzie aż do kwietnia 2014 roku. Tymczasem wsparcie techniczne dla Visty zakończy się dwa lata wcześniej - już w 2012 roku!

Kupiłes laptop z Vistą? Masz prawo do darmowego upgrade! Ponad 300 modeli na liście: PC World 9/2009

Kupiłes laptop z Vistą? Masz prawo do darmowego upgrade! Ponad 300 modeli na liście: PC World 9/2009

}}Microsoft poinformował dziś o przedłużeniu okresu podstawowego wsparcia technicznego dla systemu Windows XP. Pierwotnie miał on się zakończyć 14 kwietnia 2009 roku - czyli za 10 miesięcy. Rozszerzone wsparcie miało być świadczone do 8 kwietnia 2014 roku (jeszcze dziś można zobaczyć te daty na oficjalnej witrynie Microsoftu).

Teraz ogłoszono informację, że okres podstawowego wsparcia dla XP zakończy się dopiero 8 kwietnia 2014 roku. Tymczasem okres podstawowego wsparcia dla Visty (dotyczy wersji Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise i Ultimate) kończy się dwa lata wcześniej, bo już 10 kwietnia 2012 roku!

Zgodnie z oficjalnym komunikatem prasowym, "Decyzja firmy jest podyktowana troską o liczne grono klientów, którzy korzystają z Windows XP oraz potrzebują więcej czasu na przygotowanie się do migracji do systemu Windows Vista".

Należy jednocześnie przypomnieć, że już za 5 dni, 30 czerwca 2008 roku, ze sprzedaży zostanie wycofana wersja OEM Windows XP. Oznacza to, że w sprzedaży będą dostępne wyłącznie systemy Windows Vista - czy to w postaci pakietu, czy też preinstalowane na komputerach PC i notebookach (ale patrz też: "Sony, HP: mamy sposób na przetrzymanie XP na rynku").

Dodatkowe informacje o wsparciu technicznym dla oprogramowania Microsoftu - patrz witryna polskiego oddziału MS.