Vista wygrywa z kolejnym systemem - Windows 2000 został w tyle

Zgodnie z badaniami Ranking.pl, Vista wyprzedziła kolejny system operacyjny. Na komputerach polskich internautów następca XP pojawia się już częściej niż Windows 2000 - system, który wielu użytkowników do dziś uważa za najlepszy OS Microsoftu.

Niecałe trzy miesiące temu donosiliśmy, że zgodnie z badaniami Ranking.pl, że Vista wyprzedziła Linuksa. Najnowszy system operacyjny Microsoftu pojawiał się na komputerach internautów częściej niż wszystkie dystrybucje Linuksa razem wzięte.

W minionym tygodniu w odstawkę poszedł kolejny konkurent: udział Windows 2000 spadł do poziomu 1,8%, podczas gdy Vista wyskoczyła na 1,9% rynkowego udziału (źródło: Gemius SA, gemiusTraffic, 14.VIII.2007 - 20.VIII.2007). Widać, że system powoli, acz skutecznie zdobywa kolejne rzesze użytkowników - jeśli obecne tempo wzrostu zostanie utrzymane, na początku października Vista powininna wyprzedzić Windows 98.

Udział systemów operacyjnych w polskim rynku (źródło: Ranking.pl, gemiusTraffic)

Udział systemów operacyjnych w polskim rynku (źródło: Ranking.pl, gemiusTraffic)

Konkurencja

Głównym konkurentem Visty jest w dalszym ciągu Windows XP (92,2% rynku polskich internautów). Bez poważniejszych akcji promocyjnych ze strony Microsoftu jego pozycja nie zostanie zagrożona przynajmniej przez najbliższe 18 miesięcy.

Na końcu zestawienia uplasowały się: Linux (0,5%), Mac OS X (0,2%) i Windows Server 2003 (0,2%).

Źródło: Ranking.pl