Vista wymaga notebooka z hybrydowym dyskiem?

Z wewnętrznych dokumentów Microsoftu, które przedostały się do prasy, wynika, że do skorzystania z systemu Windows Vista na komputerze przenośnym niezbędne będzie wyposażenie go w hybrydowy twardy dysk - informuje serwis TheInquirer.net.

Dokument, o którym mowa powyżej, zatytułowany jest Windows Logo Device Program Requirements i określa zasady certyfikowania komputerów znakiem "Zgodny z systemem Windows Vista". Można w nim przeczytać m.in. że do zainstalowania Windows Vista na notebooku niezbędny będzie dysk z 50 MB nieulotnej pamięci cache. Dysk taki musi też odczytywać dane z minimalną szybkością 16 MB/s, zaś zapisywać - z szybkością 8 MB/s.

Hybrydowe dyski zaprezentował niedawno koncern Samsung - urządzenia takie wyposażone są zarówno w tradycyjne talerze, jak i układy pamięci flash. Ich zaletą jest mniejsze niż w przypadku tradycyjnych dysków zapotrzebowanie na energię. Osiągnięto to dzięki temu, że talerze są rozkręcane tylko na kilka sekund co 10-20 minut - zmniejsza to zapotrzebowanie na energię nawet o 10% (pomiędzy sesjami zapisu na dysku dane przechowywane są w pamięci flash).

Zastosowanie pamięci flash sprawia też, że dane są ładowane znacznie szybciej niż z talerza - przedstawiciele Samsunga mówią, że Vista na komputerze z hybrydowym dyskiem będzie startowała ok. 8 sekund.

Więcej informacji: The Inquirer.