Vista zbawienna dla gospodarki?

Wprowadzenie na rynek systemu Windows Vista w sześciu europejskich krajach (w tym również w Polsce) wygeneruje łącznie ponad 50 tys. nowych miejsce pracy - prognozuje firma IDC. Analitycy tłumaczą, że na premierze Visty zarobi nie tylko Microsoft, ale także ogromna liczba europejskich firm z branży IT.

IDC przygotowała raport zatytułowany "The Economic Impact of Microsoft Windows Vista" , w którym analizowane są skutki wprowadzenia na rynek europejski systemu Windows Vista. Dowiadujemy się z niego m.in. że pojawienie się w sprzedaży następcy Windows XP wyraźnie zwiększy zapotrzebowanie na usługi informatyczne.

Analitycy twierdzą, że tylko na sześciu zbadanych przez nich rynkach - tzn. w Danii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Polsce oraz Wielkiej Brytanii - ponad 150 tys. firm będzie w 2007 r. oferowało usługi lub produkty związane z systemem Windows Vista. Specjaliści od nowego systemu będą również poszukiwani w firmach, które będą chciały korzystać z Visty. Z raportu wynika, że zapotrzebowanie na tego typu usługi będzie tak duże, że zatrudnienie w firmach wzrośnie po premierze Visty o ponad 50 tys. osób.

IDC prognozuje, że pod koniec 2007 firmy oferujące produkty lub usługi dla Windows Vista będą zatrudniały w analizowanych krajach łącznie ponad 400 tys. osób. Firma prognozuje też, że nowy system Microsoftu zostanie w ciągu roku zainstalowany na 30 milionach komputerów w Danii, Francji, Niemczech, Polsce, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Raport przygotowany został na zlecenie Microsoftu.